16 października obchodzimy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca, dlatego tego dnia nasza szkoły dołączyła do ogólnopolskiego rekordu w pierwszej pomocy organizowanego przez fundację WOŚP, którego celem jest wspólne promowanie w całej Polsce nauki pierwszej pomocy.

Do akcji dołączyli się również przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Świdniku, ratownik medyczny oraz nasza pani pielęgniarka. Uczniowie zanim przystąpili do resuscytacji mieli okazję przejść profesjonalne szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przeprowadzone przez naszych nieocenionych strażaków. Warsztaty te miały na celu przypomnienie wszystkim jak należy się zachować w różnych sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia, jak właściwie udzielić pomocy poszkodowanemu pamiętając przy tym także o własnym bezpieczeństwie. Co zrobić, gdy ktoś się zakrztusi, zemdleje czy nagle straci przytomność? Na te i wiele innych pytań znaleźliśmy odpowiedzi podczas tych warsztatów.

Nagłe zatrzymanie pracy serca u osoby nam bliskiej może wywołać u wielu z nas atak paniki, ważnym jednak jest abyśmy nie bali się działać! W wielu przypadkach to właśnie te pierwsze minuty są najważniejsze, dlatego nasza reakcja musi być zdecydowana. Coraz częściej zdarza się, że to właśnie dzieci są jedynym ratunkiem dla osoby dorosłej, która nagle straci w ich obecności przytomność. Dlatego edukacja dzieci w tym zakresie jest sprawą słuszną i coraz częściej traktowaną jako priorytetową. Nasi uczniowie biorąc udział w rekordzie mieli świetną okazję do wspólnej nauki resuscytacji i podstawowych czynności ratujących życie. Dziękujemy serdecznie wszystkim przybyłym gościom za ich fachowe wsparcie i treści edukacyjne jakie nam przekazali. Nikt z nas nie wie, kiedy i gdzie ta wiedza i umiejętności jakie zdobyliśmy mogą uratować ludzkie życie!