Z życia szkoły

Rok szkolny 2023/2024

Wiwat Maj! Inna niż zwykle lekcja historii, czyli gra terenowa "O Konstytucję"

            Ustawa rządowa z 3 maja roku 1791 obchodzi 233 urodziny. Z tej oto okazji 30 kwietnia 2024 roku zaprosiliśmy naszych uczniów do gry terenowej, w której uczestnicy odkrywali kulisy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zabawa rozpoczęła się od uroczystego odczytania listu od króla Stanisława Augusta Poniatowskiego z instrukcją do pracy. Przygotowano dwie trasy, a każda z nich dedykowana była innej grupie odbiorców- jedna dla uczniów klas IV-VI, a druga VII-VIII.  Na terenie szkoły zostały umieszczone pytania dotyczące wydarzeń związanych z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja i historią ostatnich lat istnienia Rzeczpospolitej. Zadaniem uczniów było odszukanie poleceń i udzielenie odpowiedzi w specjalnie przygotowanej krzyżówce. Zawodnicy mogli korzystać też z tekstów źródłowych zamieszczonych w „Monitorze Królewskim”. W czasie gry nasi uczniowie mieli szansę zgłębić tajniki historii Polski, ucząc się o znaczeniu Konstytucji i jej wpływie na życie ówczesnych Polaków. Zadania terenowe nie tylko wzbogaciły ich wiedzę, ale też dostarczyły mnóstwo radości i emocji. Wszyscy uczestnicy gry zostali nagrodzeni i uhonorowani certyfikatem ukończenia gry terenowej. Miłym zakończeniem tego dnia były lody w barwach narodowych ufundowane przez Radę Rodziców, za które serdecznie dziękujemy. Ogromne brawa dla nauczycieli za fantastyczny pomysł.  Ogromne brawa dla uczniów za realizację i zaangażowanie.

GALERIA

 

Majowe obrady Sejmiku Uczniowskiego

                30 kwietnia 2024 roku w naszej szkole świętowaliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Apel był okazją do przypomnienia społeczności szkolnej jak ważnym dokumentem była uchwalona 3 maja 1791 roku Konstytucja. ,,Wolność, Naród, Ojczyzna”, te trzy hasła przyświecały naszej uroczystości.  Jej główną częścią były obrady Sejmiku Uczniowskiego. Akademia  rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego powitał zebranych i otworzył obrady. W roli obradujących wystąpili uczniowie klasy III, którzy wprowadzili nas w tematykę związaną z historią tego doniosłego, narodowego wydarzenia. Potem przenieśliśmy się na chwilę na Plac Zamkowy w Warszawie, aby wraz z posłami i królem Stanisławem Augustem Poniatowskim poczuć atmosferę tamtych dni. Trzecioklasiści starali się przybliżyć zebranym znaczenie słów: NARÓD, WOLNOŚĆ, OJCZYZNA. Nie zabrakło również wierszy i piosenek patriotycznych. Po zakończeniu obrad Sejmiku Uczniowskiego głos zabrała Pani Dyrektor Lucyna Borzęcka, która skierowała słowa podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w przygotowanie tej uroczystości, a w szczególności dla wspaniałych aktorów z klasy III. Uroczystość zakończono zdaniem skłaniającym do refleksji: „Pamiętajmy, że Naród, który nie zna swej przeszłości ginie i nie buduje przyszłości”. Nasi uczniowie dali dzisiaj przykład prawdziwie patriotycznej postawy.     

GALERIA

   W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH

                W dniach od 15 do 19 kwietnia 2024 roku w szkole obchodzony był Tydzień Zdrowia. Celem akcji była popularyzacja zdrowego i aktywnego stylu życia, uświadomienie uczniom konieczności racjonalnego odżywiania się, kształtowanie postaw i zachowań prozdrowotnych. W każdym dniu uczniowie brali udział w różnych aktywnościach i wyzwaniach.

            W klasach 0-3 dzień pierwszy był dniem zdrowej kanapki. Dzieci ubrane w różnych odcieniach zieleni zajadały się ze smakiem szczypiorkiem oraz sałatą słuchając o ich wspaniałych właściwościach zdrowotnych. W drugim dniu dominował kolor niebieski oraz woda zamiast soków. W tym dniu szkołę odwiedzili również studenci  Ratownictwa Medycznego z Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. W czasie przygotowanej prelekcji przekazali oni uczniom teoretyczne wiadomości dotyczące udzielania pierwszej pomocy, a następnie umożliwili wszystkim chętnym praktyczne jej zastosowanie na manekinach oraz ochotnikach.

            Środa w szkole była dniem aktywności fizycznej. Dzieci ubrane w stroje koloru czerwonego ćwiczyły i zapamiętywały, jak ważny dla organizmu jest ruch. W czwartek zapanował kolor żółty ,a po szkole rozniósł się zapach cytrusów i innych owoców, ponieważ uczniowie przygotowywali owocowe sałatki.

            W piątek nadszedł czas na podsumowanie. Uczniowie kl. 3 przygotowali quiz wiedzy na temat zdrowego stylu życia oraz wyzwania ruchowe dla młodszych kolegów i koleżanek. Mamy nadzieję, że to czego dzieci się nauczył i co sobie przypomniały na stałe wpisze się w rozkład ich dnia.

            W związku ze Światowym Dniem Zdrowia, a także realizowanym w naszej szkole programem „Trzymaj Formę” 19 kwietnia 2024 roku dla uczniów kl. IV- VIII zorganizowane były stacje zadaniowe dotyczące zdrowego stylu życia. W poszczególnych punktach uczniowie wykonywali różne zadania dotyczące:
-zdrowych posiłków, które spożywają („Zdrowy lunchbox”, „Zdrowy smoothie”, „Alternatywy dla fastfoodów”, „Analiza etykiet produktów spożywczych pod kątem zawartości cukru, tłuszczów”)
-znaczenia snu dla zdrowia
-ćwiczeń rozciągających, jogi
-prawidłowego ciśnienia krwi - badanie ciśnienia
-radzenia sobie ze stresem
-dobrych nawyków higienicznych
-plakaty motywujące do zdrowego, aktywnego trybu życia.

GALERIA 0-III

GALERIA IV-VIII

 

Wielki sukces uczniów naszej szkoły

w Małopolskim Konkursie Czytelniczym „Czytam, znam, rozumiem”

                          18 kwietnia 2024 roku w Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie odbyło się uroczyste podsumowanie VI edycji Małopolskiego Konkursu Czytelniczego „Czytam, znam, rozumiem” organizowanego przez Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza Oddział w Tarnowie we współpracy z Katedrą Filologii Polskiej ANS w Tarnowie, III Liceum Ogólnokształcącym oraz Miejską Biblioteką Publiczną im. Juliusza Słowackiego pod patronatem Kuratorium Oświaty w Krakowie. Uczestniczyli w nim przedstawiciele organizatorów i współorganizatorów oraz zaproszeni uczniowie wraz z opiekunami.              

                        Komisja konkursowa wyłoniła laureatów i finalistów spośród 332 uczestników ze szkół w województwie małopolskim. Podczas uroczystej gali z rąk organizatorów odebrali oni dyplomy oraz nagrody. Organizatorzy podkreślili bardzo wysoki poziom przygotowania uczniów oraz ich wiedzy i umiejętności literackich. Tym bardziej cieszy sukces naszych uczniów. A oto wyniki:

Laureaci:

Julia Białkowska (kl. VIII)

Jan Kutek (kl. VIII)

Hanna Stefanowicz (kl. VII)

Finaliści:

Dawid Bielak (kl. VII)

Paulina Bukańska (kl. VIII)

Maciej Dudka (kl. VIII)

 Aleksandra Saska (kl. VII)

              W trakcie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych laureaci konkursu mogą też liczyć na dodatkowe punkty. Gratulujemy wszystkim tego sukcesu, a przede wszystkim wytrwałości i pracowitości.

GALERIA

 

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

               18 kwietnia 2024 roku w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, podczas którego uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie prawdę o zbrodni dokonanej przez NKWD wiosną 1940 roku, a której ofiarami było blisko 22 tys. obywateli polskich. Podczas apelu, przygotowanego przez uczniów klasy VIII, treści historyczne przeplatały się z recytacją wierszy, a zwieńczeniem uroczystości było wykonanie piosenki „Biały krzyż” oraz minuta ciszy dla uczczenia pamięci pomordowanych Polaków. Po zakończeniu apelu uczniowie w podniosłym i pełnym zadumy nastroju udali się do klas, aby przystąpić do czekających ich tego dnia szkolnych obowiązków.

GALERIA

 

Gminny TURNIEJ KLAS 7

              17 kwietnia 2024 roku w hali sportowej przy Urzędzie Gminy w Łukowicy odbył się Gminny Turniej klas 7 adresowany do uczniów wszystkich szkół z terenu gminy Łukowica. Organizatorem wydarzenia był Gminny Ośrodek Sportu i Turystyki w Łukowicy oraz Szkoła Podstawowa w Łukowicy. Po wielu miesiącach przygotowań, uczniowie zmierzyli się z dziewięcioma konkurencjami sprawnościowymi. Reprezentacja naszej szkoły wspaniale poradziła sobie z wykonaniem wszystkich zadań, dowodząc, że potrafią pracować w zespole i wspólnie walczyć o zdobycie wysokiej punktacji. Ostatecznie nasi siódmoklasiści zajęli zaszczytne II miejsce. Wszyscy zgodnie potwierdzają, że doskonale się bawili.

GALERIA

 

Studenci ANS w Nowym Sączu uczyli nas udzielania pierwszej pomocy

             16 kwietnia 2024 roku odbyły się w naszej szkole warsztaty dla uczniów klas I – VIII na temat podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenie zorganizowano w ramach trwającego Tygodnia Zdrowia. Warsztaty przeprowadzili studenci ratownictwa medycznego z Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Jego celem było nabycie przez uczniów wiedzy i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. W czasie pokazu każdy uczeń miał okazję poćwiczyć na fantomie ustalony schemat udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie objęci szkoleniem przyswoili zasady odpowiedniego zachowania  w obliczu wypadku, potrafią wezwać prawidłowo pomoc przez telefon oraz wykonać najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej. Poruszone zostały również aspekty dotyczące udzielania pierwszej pomocy w chwilach zakrztuszeń oraz krwotoków. Uczniowie w mniejszych grupach mogli przeprowadzić akcje ratunkowe zarówno osoby dorosłej jak i niemowlęcia. Uczniowie z wielkim zapałem i zaangażowaniem brali udział w warsztatach. Zajęcia uświadomiły im, jak istotne korzyści płyną z posiadania umiejętności udzielania pierwszej pomocy osobom potrzebującym. Dziękujemy za przeprowadzenie warsztatów, bo wiedza, która ratuje życie, jest bezcenna!

GALERIA

Akademia z okazji Święta Chrztu Polski

               12 kwietnia 2024 roku w naszej szkole  odbyła się  uroczysta akademia upamiętniająca rocznicę przyjęcia przez Polskę chrztu. Z tej okazji uczniowie klasy IV zaprezentowali inscenizację przyjęcia chrztu przez Mieszka I. Dzięki temu udało im się przenieść całą społeczność szkolną w czasy pierwszych Piastów. Uroczystość ta była okazją do wyrażenia naszego patriotyzmu oraz podkreślenia dumy z tego, że jesteśmy Polakami, a nasza ojczyzna i my Polacy obecnie zajmujemy ważne miejsce w Europie. 

GALERIA

 

Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Czesława Miłosza

                          "Miłosz (od) Nowa"                             

Uznając zasługi Czesława Miłosza w kształtowaniu polskiej literatury, języka,

niezależności intelektualnej i kulturowej otwartości,

Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia – w dwudziestą rocznicę śmierci poety – rok 2024 Rokiem Czesława Miłosza (…).”

 

              W związku z ogłoszeniem roku 2024 Rokiem Czesława Miłosza, nasza szkoła włączyła się w Ogólnopolski Projekt „MIŁOSZ W SZKOLE”, który stał się miejscem inspiracji dla różnych inicjatyw podejmowanych w szkołach w całej Polsce. Udział w projekcie rozpoczęliśmy przy okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Na szkolnej gazetce pojawiły zdjęcia poety wraz z jego biografią. Kącik Miłosza zachęcał również do „częstowania” się jego poezją, gdyż znajduje się w nim pojemnik z „wierszami na wynos”.  Po zapoznaniu się z biografią polskiego noblisty, uczniowie kl. IV-VIII zmierzyli się w twórczy sposób z wierszami poety. Rozwijali swoją kreatywność i inwencję twórczą, dokonując przekładu intersemiotycznego fragmentów twórczości Czesława Miłosza. Uczniom nie zabrakło świeżego spojrzenia na utwory mistrza poezji. Ich kreatywność stała się źródłem wielu obrazów poetyckich podpowiedzianych przez niczym nieskrępowaną wyobraźnię. Powstałe prace, ilustrujące najciekawsze twórcze rozwiązania, tworzą galerię na szkolnym korytarzu.

            Z okazji Światowego Dnia Poezji, 4 kwietnia 2024 roku, odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Czesława Miłosza „Miłosz (od)Nowa”. To coroczne święto pozwoliło uczniom kl. IV-VIII zaprezentować swoje zdolności, a także oddać hołd Miłoszowi, wybitnemu polskiemu poecie.  Uczniowie wzięli na warsztat nie tak łatwą i nie tak oczywistą przecież poezję polskiego laureata Nagrody Nobla. Jury w składzie: Pani Dyrektor Lucyna Borzęcka, Pani Elżbieta Stępka oraz Pan Bartosz Wilczyński miało twardy orzech do zgryzienia. Niektórzy uczestnicy wnikliwie zapoznali się z kryteriami oceny ich występów i zadbali nie tylko o prezentację nienagannej deklamacji, ale również o ogólny wyraz artystyczny. To wspaniałe uczucie widzieć, jak poezja nagle ożywa i dzięki interpretacjom głosowym w wykonaniu naszych uczniów trafia do serc i pamięci następnych pokoleń.  A oto wyniki konkursu:

Kategoria kl. IV-VI:

Miejsce I – Jagna Stefanowicz (kl. 6)

Miejsce II- Anna Pietrzak (kl. 6)

Miejsce III- Teresa Kutek (kl. 4)

 

Kategoria kl. VII-VIII:

Miejsce I – Julia Białkowska (kl. 8)

Miejsce II- Franciszek Stanisz (kl. 7)

Miejsce III- Hanna Stefanowicz (kl. 7)

 

          Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród dla uczestników konkursu. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że zawsze możemy na Państwa liczyć.

GALERIA

 

Nauka wcale nie musi być nudna! Festiwal  Nauki w naszej szkole

             W piątek 22 marca 2024 roku w naszej szkole odbył się  Festiwal Nauki, który miał na celu upowszechnienie i rozbudzenie zainteresowań fizycznych, chemicznych, biologicznych oraz informatycznych  wśród uczniów. To Maria Skłodowska –Curie i Albert Einstain byli dla nas inspiracją do zorganizowania Festiwalu, który miał miejsce w sali gimnastycznej. Dzięki tej formie pracy przedstawiliśmy naukę w przystępny sposób. Doświadczenia i eksperymenty prowadzili sami uczniowie, którzy w sposób przejrzysty i zrozumiały dla wszystkich odbiorców zaprezentowali różnorodne zagadnienia ze szczególnym naciskiem na nauki przyrodnicze. Młodzi naukowcy pokazali rolę nauki we współczesnym świecie, użyteczność i piękno naukowych badań.

           Dzieci mogły obejrzeć model człowieka, dowiedziały się między innymi, co to jest dyfuzja, jak powstaje tęcza, iskra, co się dzieje jak podgrzejemy metal, zachowanie CO2.. Festiwal przyczynił się nie tylko do popularyzacji wiedzy, ale też wyjaśnił na czym polega metoda naukowa, przybliżył radość płynącą z nauki i wzmocnił jej autorytet. Ale to nie wszystko! Uczniowie mieli także okazję obejrzeć prezentacje o wypływie różnych dziedzin na środowisko połączonych z quizami, wykonać samodzielnie zdjęcia i popracować z robotami oraz uczestniczyć w fascynujących pokazach chemicznych.

           Już teraz z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję Festiwalu Nauki, która z pewnością będzie równie inspirująca i pełna niespodzianek!

GALERIA

 

21 marca Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

          Dzień 21 marca, jest Światowym Dniem Osób z Zespołem Downa oraz Dniem Kolorowej Skarpetki. W tym niezwykłym dniu ludzie z całego świata biorą udział w różnych konferencjach, projektach podnoszących świadomość na temat Zespołu Downa. Również społeczność naszej szkoły podjęła się zorganizowania Dnia Kolorowej Skarpetki. Uczniowie i pracownicy szkoły przyszli w skarpetach nie do pary. Stanowiło to wyraz tolerancji, zrozumienia i akceptacji dla osób obdarzonych dodatkowym chromosomem 21. Uczniowie w tym dniu rozmawiali i ugruntowywali wiedzę na temat tej niepełnosprawności, oglądali prezentacje wyświetlaną podczas przerw na głównym korytarzu.  Młodzież była doskonale zaznajomiona z charakterystyką Zespołu Downa. Na tydzień przed świętem pedagog specjalny przeprowadził prezentację wzbogacającą wiedzę na temat Trisomi 21.  Podnoszenie świadomości i tolerancji wobec osób niepełnosprawnych jest kluczowym środkiem do budowania relacji pełnych szacunku i zrozumienia i akceptacji.

GALERIA

 

Projekt pn. „Już pływam” w ramach zadania:
Zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży w 2024 r.

              Kolejny raz uczniowie kl. II będą uczestniczyć w nauce pływania na limanowskiej pływalni. Nasi podopieczni mają zagwarantowanych 6 wyjazdów na basen w terminie 06.05-12.06.2024. Celem projektu jest zachęcenie młodego pokolenia do uprawiania sportu w wolnym czasie. Udział w zajęciach sportowych niewątpliwie wpływa na hartowanie młodego organizmu, kształtowanie charakteru, wytrwałości, cierpliwości, samodyscypliny czy pokory. Natomiast samo pływanie poprawia kondycję i koordynację ruchową oraz zapobiega wadom postawy i skrzywień kręgosłupa. Ponadto pomaga regulować metabolizm, co przekłada się na walkę z otyłością i nadwagą wśród dzieci. Projekt obejmuje organizację pozalekcyjnych zajęć sportowych z pływania. Dzieci z małopolskich szkół podstawowych będą miały możliwość nauki podstaw pływania lub doskonalenia pływania, a także poznania zasad bezpiecznego przebywania w wodzie i w pobliżu akwenów wodnych.

 

Wiosenne Spotkanie z Poezją w kl. 0-III

„Wiosna, cieplejszy wieje wiatr

Wiosna,  znów nam ubyło lat

Wiosna, wiosna wkoło rozkwitły bzy…”

                  W naszej szkole również zawitała wiosna. Uczniowie klas 0-3 przygotowywali się do niej już od dłuższego czasu. Każdy z nich uczył się na pamięć wiersza o tematyce wiosennej, by 21 marca 2024 roku zaprezentować się w Klasowym Konkursie  Recytatorskim. Poziom był bardzo wysoki, a wybór najlepszych wykonawców niezmiernie trudny. Na szczęście  udało się  wybrać po trzech laureatów z każdej klasy:

Odział przedszkolny miejsce: 3. Liliana Sukiennik, 2. Oliwia Wajda , 1. Marcel Łatka

Klasa I miejsce: 3. Fabian Koszut, 2. Antonina Biskup, 1. Antonina Bugajska

Klasa II miejsce: 3. Antoni Pietrzak, 2. Anna Zając, 1. Lilia Sułkowska

Klasa III miejsce: 3. Antonia Stanisz, 2. Miłosz Morzywołek, 1. Hanna Bugajska

 

                Laureaci recytowali wybrane wiersze przed swoimi kolegami i koleżankami na wspólnym apelu klas młodszych . Nie obeszło się też bez wiosennych piosenek oraz quizu na temat wiedzy o wiośnie. Pani Dyrektor wręczyła nagrody za I, II oraz III miejsca, a dla wszystkich uczestników wydarzenia miała słodki upominek. W pierwszym dniu wiosny nie mogło zabraknąć pochodu z własnoręcznie robionymi marzannami oraz maikiem- gaikiem. Dzieci wystrojone w zielone, wiosenne kolory  spacerowały ulicami naszej miejscowości i szukały oznak wiosny w przyrodzie.

GALERIA

 

Szkolna Giełda Edukacyjna w Łukowicy

             Uczniowie kończący naukę w szkole podstawowej stoją przed trudnym wyborem dalszej ścieżki kształcenia. Aby ułatwić uczniom z terenu naszej gminy podjęcie właściwej decyzji 12 marca 2024 roku Szkoła Podstawowa w Łukowicy zorganizowała Szkolną Giełdę Edukacyjną. Swoją ofertę na rok szkolny 2024/2025 zaprezentowało dwadzieścia szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu limanowskiego, nowosądeckiego oraz miasta Nowy Sącz.  Wszystkie stoiska cieszyły się dużym zainteresowaniem ósmoklasistów i ich młodszych o rok kolegów. Oferta szkół ponadpodstawowych na nowy rok szkolny jest bogata i mamy nadzieję, że każdy z naszych uczniów znajdzie swój wymarzony kierunek kształcenia.

 

"Być kobietą, być kobietą..." - Szkolny Dzień Kobiet

                8 marca 2024 roku obchodziliśmy w szkole Dzień Kobiet. Z tej okazji Samorząd Uczniowski ogłosił w szkole plebiscyt na Najsympatyczniejszą Dziewczynę w Szkole. Plebiscyt odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych, czyli w klasach młodszych i starszych. W czasie okolicznościowego apelu, przygotowanego przez Samorząd, ogłoszone zostały wyniki głosowania. W tym roku tytuł Najsympatyczniejszej Dziewczyny w Szkole wywalczyła Lilia Sułkowska z klasy II oraz Emilia Łatka z klasy IV. Nagrodzone zostały także dziewczynki, które zdobyły największą liczbę głosów w poszczególnych klasach:

Antonina Bugajska z kl. I

Julia Malek z kl. II

Antonia Stanisz z kl. III

Zofia Stefanowicz z kl. IV

Amelia Nowogórska z kl. V

Natalia Bukańska z kl. VI

Oliwia Pietrzyk z kl. VII

Kamila Zając z kl. VIII.

              Samorząd przygotował także z tej okazji prezentację poświęconą sylwetkom Słynnych na świecie Polek. Wszyscy zebrani mogli usłyszeć m.in. o Marii Skłodowskiej - Curie, Wisławie Szymborskiej czy Justynie Kowalczyk i Idze Świątek.  Apel został urozmaicony wspaniałym występem „Małych kobietek” z kl. I – III, które zaprezentowały się w utworze „Być kobietą, być kobietą”. Trzeba przyznać, że wystąpiły bardzo profesjonalnie i nie brakowało im klasy prawdziwej damy. Na słowa uznania zasługuje także występ taneczny szkolnego boysbandu, do którego należą chłopcy z kl. I. Owacjom i okrzykom zachwytu nie było końca. Podczas tej uroczystości wszyscy bawili się wspaniale, a czas upłynął bardzo szybko. Przewodniczący Szkoły w imieniu wszystkich panów, złożył najserdeczniejsze życzenia zdrowia oraz pomyślności wszystkim Paniom. Podziękował za wspólną zabawę. To był  wyjątkowy dzień, który na długo pozostanie w pamięci wielu osób.

GALERIA

 

"Oszukani, porzuceni, nieugięci! Opluwani, poniżeni i wyklęci!" - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

             4 marca 2024 roku uczciliśmy uroczystą akademią Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W montażu słowno-muzycznym uczniowie kl. VIII przypomnieli, kim byli żołnierze wyklęci i dlaczego się ich wspomina. Dopełnieniem akademii były piękne patriotyczne pieśni i wiersze.

GALERIA

Występ naszych uczniów na Gorlickich Obchodach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” 2024

             3 marca 2024 r. w auli Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach odbył się wspaniały koncert w ramach Obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” pod patronatem honorowym Prezesa IPN dr Karola Nawrockiego. Organizatorem wydarzenia była Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś. Na scenie wystąpili muzycy Zespołu Estradowego Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu oraz laureaci IX Gorlickiego Konkursu Pieśni Patriotycznej, wśród których znaleźli się nasi uczniowie: Teresa Kutek oraz uczniowie wchodzący w skład zespołu muzycznego o nazwie „Zespół Franciszka”, czyli: lider zespołu – Franciszek Stanisz i wokalistki: Teresa Kutek, Amelia Nowogórska, Julia Klimek, Zofia Stefanowicz, Jagna Stefanowicz i Hanna Stefanowicz. Teresa Kutek zaśpiewała wzruszającą pieśń pt. „Modlitwa Katyńska”, którą poruszyła serca wszystkich słuchaczy. Natomiast „Zespół Franciszka” rozkołysał wszystkich przywołując pamięć o dzielnych i walecznych żołnierzach Armii Krajowej śpiewając pieśń pt. „O chłopakach z AK”. 

           Jesteśmy bardzo dumni z występów naszych artystów i wraz z nimi cieszymy się ich sukcesem! „Zespół Franciszka” jako zdobywca I Miejsca w IX Gorlickim Konkursie Pieśni Patriotycznej otrzymał zaproszenie do Stadniny Koni Huculskich „Gładyszów” w Regietowie, więc przed artystami jeszcze wspaniały integracyjny wyjazd, który z pewnością będzie wspaniałą przygodą. Tego im życzymy!

Cały koncert do obejrzenia na:

https://www.facebook.com/100002937592160/videos/783669603628882/

 

Podsumowanie I okresu działalności Samorządu Uczniowskiego

              Koniec pierwszego półrocza bieżącego roku szkolnego to idealna okazja do dokonania podsumowania działalności Samorządu Uczniowskiego. 9 lutego 2024 roku Samorząd na szkolnym apelu zaprezentował działania, które udało się zrealizować w tym półroczu. Uczniowie przygotowali także rankingi i zestawienia, dzięki czemu wszyscy zebrani mogli poznać wyróżniających się w szkole kolegów i koleżanki. Prezentacja została urozmaicona ciekawymi zdjęciami, które były sympatycznym akcentem.  Na spotkaniu zostały również zaprezentowane plany Samorządu na najbliższe miesiące.  Uczniowie są gotowi do współpracy, do podejmowania kolejnych wyzwań i chcieliby ich zrealizować jeszcze więcej.  Na zakończenie spotkania wszyscy zebrani usłyszeli 8 zasad bezpiecznych ferii zimowych oraz życzenia udanego wypoczynku.

GALERIA

Walentynki z Samorządem Uczniowskim

         9 lutego 2024r. w naszej szkole obchodziliśmy WALENTYNKI. Już od samego rana panowała wyjątkowa atmosfera. Zaobserwować można było odświętny wystrój szkolnego korytarza, znaczną ilość czerwonych serduszek oraz inne ozdoby kojarzące się z tym świętem. Tego dnia dominujący w garderobie uczniów i nauczycieli był oczywiście kolor czerwony. Samorząd Uczniowski przy współpracy z Radą Rodziców przygotował moc atrakcji. Najwięcej emocji wśród uczniów wywołała zabawa serduszkowa. Wszyscy dostali połówkę serca, na której napisana była liczba. Zabawa polegała na odnalezieniu w szkole osoby, będącej w posiadaniu połowy serca z tą samą liczbą. Szczęśliwie odnaleziona para otrzymywała słodki upominek. Szkolne Amorki miały sporo pracy, aby dostarczyć wszystkie serduszka do odbiorców. Nie zabrakło również wyrazów sympatii pod adresem nauczycieli i wychowawców. Uczniowie wykonywali sobie także pamiątkowe zdjęcia w walentynkowej fotobudce, a na szkolnej gazetce pojawiły się wyznania miłości w obcych językach. Tegoroczne Walentynki przyniosły społeczności szkolnej wiele radości. Dzień ten ma przypominać nam o tym, co jest w życiu najważniejsze – o miłości i życzliwości. Świętowanie walentynek ma już wielu zwolenników pośród nas, bo uczy okazywania uczuć, a tym samym niesie radość i zadowolenie.

GALERIA

Bal karnawałowy

           8 lutego 2024 roku, w tłusty czwartek, szkole odbył się bal karnawałowy. O godzinie 12.00 w pięknie udekorowanej w złote balony i serpentyny sali gimnastycznej pojawiły się dzieci z klas 0-3. Wszyscy prezentowali się wspaniale w cudownych przebraniach z błyskiem brokatu i cekinów. Imprezę prowadził DJ, który zachęcał dzieci do wspólnej zabawy i tańców. Podczas pląsów pojawiły się kaczuszki, konkurencje taneczne, przechodzenie pod liną. Było bajkowo i kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy. W przerwach pomiędzy zabawami, dzieci mogły odpocząć w czasie poczęstunku przygotowanego przez rodziców, na którym nie mogło zabraknąć tradycyjnych pączków. Nasi milusińscy bardzo szybko się regenerowali i po kilku chwilach wypoczynku muzyka znowu porywała ich do tańca w rytm piosenek z filmów i bajek dla dzieci.

           O godzinie 14.30 rozpoczął się bal dla uczniów z klas 4-8, którzy doskonale bawili się w rytm muzyki serwowanej przez DJ-a. Bal umożliwił dzieciom, wychowawcom i rodzicom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wszystkim wiele radości. Kolejny bal karnawałowy już za rok!!! Zapraszamy!!!

GALERIA

 

Bezpieczne ferie zimowe - spotkanie z policjantem

            7 lutego 2024 roku naszą szkołę odwiedził Pan Policjant. Prowadził w klasach pogadanki na temat bezpiecznego spędzania ferii zimowych. Uczniowie mogli utrwalić sobie przepisy obowiązujące ich w trakcie poruszania się po drodze. Omówione zostały także zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Policjant wspomniał również o konsekwencjach lekkomyślnego zachowania i zabawach w miejscach do tego nieprzystosowanych. Odpowiadał na wszystkie nurtujące dzieci pytania. Na koniec, życząc wszystkim udanego wypoczynku, przypomniał jeszcze gdzie można zwrócić się po pomoc w razie potrzeby oraz zapewnił, że o bezpieczeństwo na terenie gminy będzie dbał również on sam.

GALERIA

 

Spotkanie z podróżnikiem - EGIPT

              6 lutego 2024 roku naszą szkołę odwiedził podróżnik z grupy Trzask.pl, dzięki któremu odbyliśmy podróż do Egiptu. W czasie tego spotkania dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji na temat tego kraju. Nawet najmłodsi uczniowie wiedzą już gdzie leży Egipt, kim był faraon, do czego służyły piramidy i co to jest papirus. W czasie pokazu widzieliśmy Białą i Czarną Pustynię, potężnie zakorkowany Kair oraz - jedyne w swoim rodzaju - Miasto Śmieci. Mieliśmy też możliwość poczuć się jak na prawdziwym targu wielbłądów. PDuże zainteresowanie wśród uczestników spotkania wzbudziły przywiezione przez podróżnika rekwizyty i pamiątki. 

GALERIA

 

Jesteśmy na półmetku - Dzień Filmu i Popcornu w szkole

          31 stycznia zakończyliśmy w szkole pierwszy okres nauki i nadszedł czas na podsumowania. W związku z tym Samorząd Uczniowski, aby uroczyście pożegnać pierwsze półrocze, ogłosił dzień 1 lutego 2024 r. Dniem Filmu i Popcornu w szkole. Sala komputerowa zamieniła się w salę kinową, przed którą ustawiona została kasa biletowa i wydawane były bilety wstępu. Zapach świeżo prażonego popcornu roznosił się po całej szkole, dlatego już kilkanaście minut przed 8 rano przed wejściem do sali ustawiła się ogromna kolejka. Wszyscy uczniowie otrzymali porcję pysznego, przygotowanego na miejscu przez Radę Rodziców, popcornu.

       Uczniowie klas 0-3 mogli w tym dniu wspólnie obejrzeć film pt. „Między nami żywiołami”. Była to wspaniała lekcja dla wszystkich widzów, a do tego doskonała rozrywka. Film porusza ważne  tematy, takie jak różnorodność, uprzedzenia, status materialny, ale przedstawia je w lekki i przystępny dla odbiorców sposób. Dzieci w czasie seansu często wybuchały gromkim śmiechem, ale też pojawiały się łzy wzruszenia. Z kolei uczniowie kl. 4-8 oglądali film pt.: "Cudowny chłopak", który wprowadził wszystkich widzów w tematykę otwartości i szacunku wobec odmienności innych osób, niepełnosprawności. Po każdym seansie uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące fabuły filmu. Przeprowadzono także pogadanki na tematy poruszane w filmach. 

       Dziękujemy nauczycielom i rodzicom za pomoc, a wszystkim uczniom za cudowną atmosferę podczas seansów.

GALERIA

 

Dzień Babci i Dziadka

          W piątek, 19 stycznia 2024r. w całej szkole zrobiło się ciepło i rodzinnie, a to za sprawą wyjątkowych gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością . Babcie i Dziadkowie naszych uczniów tłumnie przybyli, aby zobaczyć  występy swoich wnucząt. Serca wszystkich, zarówno starszych, jak i młodszych uczestników spotkania przepełnione były radością. Klimatyczny nastrój wprowadzili uczniowie klasy III, którzy zaprezentowali swoje talenty aktorskie w jasełkach bożonarodzeniowych. Następnie swoje umiejętności prezentowały dzieci z oddziału przedszkolnego śpiewając i recytując wiersze płynące z głębi serca. Trochę humoru dostarczyli wszystkim uczniowie klasy II i III, którzy w przezabawnej scence opisywali zalety swoich cudownych babć i wspaniałych dziadków. Starsze klasy również chciały się włączyć w tę wyjątkową uroczystość, dlatego uczniowie w zespołach klasowych wykonali po jednej kolędzie w wersji instrumentalno-wokalnej.  Nie jednemu z przybyłych solenizantów zakręciła się w oku łza wzruszenia i oczywiście dumy. Pani Dyrektor podziękowała wszystkim za przybycie i złożyła życzenia. Nie obyło się również bez tortu i prezentów przygotowanych przez wnuczęta. Uścisków, całusów i gratulacji nie było końca. Wszyscy w znakomitych nastrojach wyruszyli do swoich domów, by tam kontynuować świętowanie.

GALERIA

 

SZKOLNY KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK 2023

              21 grudnia 2023 r. odbyła się w naszej szkole już V edycja Szkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek „Hej kolęda, kolęda…”. W tym roku regulamin przewidywał tylko występy solowe, a każda klasa mogła zgłosić maksymalnie 2 uczestników wyłonionych w drodze eliminacji klasowych. Finalnie przed całą społecznością szkolną i szacownym Jury na konkursie zaprezentowało się 14 solistów, a w tym gronie znaleźli się uczniowie klas 0-III: Oliwia Wajda, Nikola Jabłońska, Antonina Biskup, Lilia Sułkowska, Julia Malek, Wiktoria Bugańska, Oliwia Tobiasz oraz uczniowie klas IV – VIII: Teresa Kutek, Zofia Stefanowicz, Julia Szyszka, Amelia Nowogórska, Julia Klimek, Anna Pietrzak i Franciszek Stanisz.

            Wszyscy uczestnicy zaprezentowali się na wysokim poziomie, zaśpiewali kolędy i pastorałki zarówno znane jak i mniej znane, w języku polskim i w języku angielskim. Całość konkursu przyjęła formę wspaniałego, nastrojowego koncertu świątecznego i wprawiła wszystkich słuchaczy w podniosły nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Tylko komisja nie miała przed sobą łatwego zadania…

                 W Jury zasiedli: Pani Dyrektor Lucyna Borzęcka, Pan Bartłomiej Wilczyński i Ks. Paweł Lebda, którzy zachwyceni byli występami uczestników i po długich oraz burzliwych obradach wyłonili laureatów konkursu.

W kategorii soliści klas 0-III zwyciężyli:

Wiktoria Bugańska (kl. 3) – I MIEJCE

Antonina Biskup (kl. 1) – II MIEJSCE

Julia Malek (kl. 2) - III MIEJSCE

Lilia Sułkowska (kl. 2) - WYRÓŻNIENIE

 

W kategorii soliści klas IV – VIII zwyciężyli:

Teresa Kutek (kl. 4) – I MIEJSCE

Julia Klimek (kl. 6) - II MIEJSCE

Anna Pietrzak (kl. 6) - III MIEJSCE

Amelia Nowogórska (kl. 5) - WYRÓŻNIENIE

Nagrody dla zwycięzców ufundował Pan Łukasz Borucki.

Wszystkim występującym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

GALERIA

 

Szkolna Wigilia   

"Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,
Przy wejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,
Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny,
Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie..."
C.K. Norwid 

               21 grudnia 2023 r. był wyjątkowym dniem dla uczniów i nauczycieli. Nasza szkoła poddała się magii Świąt Bożego Narodzenia. Od samego rana słychać było na korytarzu kolędy. Uczniowie pod opieką wychowawców zadbali o świąteczny wystrój sal lekcyjnych. Piękne choinki, świąteczne pierniczki i bożonarodzeniowe dekoracje wprowadziły wszystkich w cudowny przedświąteczny nastrój. Na hali gimnastycznej pojawiły się zaś wigilijne stoły nakryte śnieżnobiałymi obrusami. Wspólne świętowanie rozpoczęliśmy tradycyjnie od Szkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek. Poziom tegorocznych występów był bardzo wysoki, a repertuar zróżnicowany. Następnie wszyscy uczniowie udali się do sal lekcyjnych, aby złożyć sobie wzajemnie świąteczne życzenia i połamać się opłatkiem. Po klasowych wigiliach przyszła kolej na "Jasełka" w wykonaniu uczniów klasy III, do których sumiennie przygotowywali się wraz z wychowawcą już od kilku tygodni. Uczniowie jak prawdziwi artyści, pięknie przebrani wcielili się w role różnych postaci. Podczas występu nie zabrakło: Józefa i Maryi, aniołów, pastuszków, a także trzech króli. Całą uroczystość uświetniał śpiew kolęd i pięknych pastorałek w wykonaniu laureatów szkolnego konkursu.  Po obejrzeniu Jasełek Pani Dyrektor złożyła życzenia dla wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców, życząc zdrowych, spokojnych świąt, wszelkiej pomyślności od Bożej Dzieciny. W udekorowanej świątecznie sali,  przy wigilijnych stołach,  zasiedli wspólnie uczniowie, nauczyciele, rodzice, pracownicy szkoły, emerytowani pracownicy oraz zaproszeni goście. Wprowadzenia w duchowy wymiar spotkania dokonał ksiądz Paweł Lebda. Po wspólnej modlitwie wszyscy zasiedli do tradycyjnej wieczerzy, o którą zadbali rodzice. W radosnych, świątecznych nastrojach wszyscy udali się do domów, by tam spędzać te magiczne święta.

GALERIA

 

 Dzień Świątecznego Swetra

               Samorząd Uczniowski zaprosił uczniów klas I-VIII oraz dzieci z oddziału przedszkolnego do wzięcia udziału w akcji związanej ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia i ogłosił dzień 13 grudnia 2023 roku Dniem Świątecznego Swetra. Uczniowie i Nauczyciele dumnie prezentowali kolorowe ubrania, na których królowały: wesołe renifery, Mikołaje, bałwanki, śnieżynki, pingwiny, błyszczące choinki, elfy i piernikowe ludziki. Tym sposobem dzieci oficjalnie rozpoczęły bardzo wyczekiwany, magiczny świąteczny czas.

                  Niektórzy uważają, że swetry świąteczne są kiczowate, inni je uwielbiają. Warto jednak wiedzieć, że dzień ten to także symbol akcji niesienia pomocy potrzebującym. Dlatego przeprowadzono przy tej okazji zbiórkę w ramach akcji charytatywnej „Paczuszka dla Maluszka”. Cała społeczność szkolna mogła włączyć się w tę akcję wrzucając pieniążek do specjalnie oznakowanej puszki lub dostarczając do szkoły artykuły higieniczne przeznaczone dla dzieci i niemowląt. Akcji towarzyszyła niepowtarzalna atmosfera.

                Od rana w szkolnej kuchni uczniowie wraz z nauczycielami piekli świąteczne pierniczki, które następnie wspaniale dekorowali i wieszali na klasowych choinkach. Po korytarzu unosił się niepowtarzalny zapach piernikowych przypraw, a każda przerwa śródlekcyjna odbywała się w rytmie świątecznych hitów, które płynęły ze szkolnego głośnika. Do sal zaglądały aniołki z Samorządu Uczniowskiego oraz pomocnicy świętego Mikołaja ze Szkolnego Koła Wolontariatu, którzy przeprowadzili dobroczynną zbiórkę i obdarowywali słodką cegiełką każdego, kto włączył się w charytatywne działania. Na koniec dnia Przewodniczący Szkoły w towarzystwie wolontariuszy komisyjnie otworzył puszkę i przeliczył wszystkie datki. Ogromnie cieszymy się, że akcja została przyjęta z takim entuzjazmem, ponieważ uzbieraliśmy kwotę w wysokości 918, 91 zł oraz całe mnóstwo artykułów dla dzieci. Zebrane środki zostaną wpłacone na Konto Fundacji Mały Stópek, a pomoc rzeczowa przekazana jej  podopiecznym.

              Dzień Świątecznego Swetra w naszej szkole odbył się po raz pierwszy. Mamy jednak nadzieję, że wpisze się na stałe w kalendarz imprez szkolnych, ponieważ jego szczytny cel niesie dużo dobrego zarówno dla potrzebujących, jak i tych, którzy tej pomocy udzielają. Najważniejszą rzeczą jest sprawianie radości bliźnim. To najlepsze, co możemy uczynić na tym świecie. Za Wasze dobre Serce bardzo dziękujemy!!!

GALERIA

 

Wizyta Świętego Mikołaja   

                      Święty Mikołaj odwiedził naszą szkołę tradycyjnie 6 grudnia 2023 roku. Za oknem tego dnia panowała typowo zimowa aura, a od samego rana po korytarzach szkolnych biegali uczniowie ubrani na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach. Na ten dzień czekali wszyscy. Jednak najwięcej emocji i radości niecodzienny gość wzbudził u dzieci z oddziału przedszkolnego oraz u najmłodszych uczniów klas I – III. Dzieci zachwycone wizytą gościa śpiewały piosenki, tańczyły i recytowały wierszyki. Nie tylko ci młodsi uczniowie czekali na wyjątkowego gościa, bo uśmiechy z powodu jego wizyty, gościły również na twarzach uczniów z klas IV-VIII. Po krótkiej rozmowie, nadeszła długo oczekiwana chwila –  rozdawanie prezentów. Wszystkie dzieci otrzymały upominki. Była to również niezwykła okazja do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia ze Świętym Mikołajem. 

Do następnego roku Drogi święty Mikołaju!!!         

GALERIA        

Warsztaty mikołajkowe kl. 0-III w GOKSiT w Łukowicy

                         5 grudnia 2023r. uczniowie klas 0-3 brali udział w warsztatach mikołajkowych zorganizowanych przez  GOKSiT  w Łukowicy. Nauczyciele w porozumieniu z rodzicami zaplanowali wyjazd – niespodziankę . Dzieci do ostatniej chwili nie spodziewały się co ich czeka. Na zajęciach mogły na chwilę zamienić się w małych chemików. Pod nadzorem Pań prowadzących spotkanie uczniowie eksperymentowali tworząc sztuczny śnieg. Mogli zabarwić go na wybrany przez siebie kolor i wypełnić nim świąteczną bombkę. W wesołych nastrojach , z własnoręcznie zrobioną ozdobą choinkową wróciły do szkoły dzieląc się wrażeniami z innymi uczniami.

GALERIA

 

„Mała książka – wielki człowiek”  2023/2024

                   Nasze pierwszaki zaczynają swoją przygodę czytelniczą i z wielką radością dołączyli do grona biorących udział w ogólnopolskiej kampanii ,,Mała książka – wielki człowiek”. Jest to projekt finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach którego uczniowie klasy pierwszej otrzymali specjalne Wyprawki Czytelnicze. W skład każdej Wyprawki wchodzi książka autorstwa znanej i niezwykle cenionej pisarki – Justyny Bednarek oraz broszura dla rodzica ,,Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!”. Celem kampanii jest zachęcenie do rodzinnego czytania. Mamy nadzieję, że dzięki tym książkom czytanie stanie się prawdziwą przyjemnością dla naszych najmłodszych uczniów, a także pomoże rozbudzić dziecięcą wyobraźnię, wrażliwość na drugiego człowieka i nigdy niekończącą się pasję czytania. Życzymy przyjemnej rodzinnej lektury!

GALERIA

 

Zabawa andrzejkowa

                          28 listopada 2023 roku w całej szkole rozbrzmiewała wesoła muzyka i głośne śmiechy. A to wszystko za sprawą zabawy andrzejkowej dla klas 0 - VIII. Głównym elementem  uroczystości były oczywiście tańce. Uczniowie i uczennice poruszali się w rytmie dyskotekowych dźwięków zarówno w zorganizowanych wspólnie układach tanecznych, jak i indywidualnie demonstrując swoje talenty i umiejętności. Dzieci z klas 0-III brały udział w licznych konkursach ruchowych, które przysporzyły wiele śmiechu i zadowolenia. Wszyscy uczestnicy ambitnie i z zapałem angażowali się w konkurencje, pomimo zmęczenia. Nie zabrakło również tradycyjnych wróżb andrzejkowych. Korytarz i salę zabaw odwiedziły "czarownice" z Samorządu Uczniowskiego przepowiadające przyszłość. Niejedna osoba wychodząc po zabawie ze szkoły zastanawiała się czy przypadkiem karteczka z wylosowaną nazwą zawodu nie jest tym, co chciałaby w życiu robić. To był dzień pełen wrażeń i na długo pozostanie w naszej pamięci.

GALERIA

 

Szkoła Pełna Talentów!

                          Nasza szkoła wzięła udział w kampanii społecznej „Szkoły Pełne Talentów” organizowanej przy współpracy ze sklepami Lidl. Wszyscy z ogromnym zaangażowaniem zbieraliśmy „talenciaki” i wrzucaliśmy do skrzynek w naszej szkole. Z radością informujemy, że dzięki tej wzajemnej współpracy uczniów, rodziców i nauczycieli nasza szkoła otrzyma Emocjomierz – przyrząd służący do wskazywania, jakie emocje w danej chwili odczuwamy, określania ich siły oraz podpowiadania, jak obniżyć ich natężenie. Serdecznie dziękujemy wszystkim za włączenie się z nami w to działanie, a organizatorom kampanii za nagrodę!

GALERIA

 

Dzień Życzliwości i Pozdrowień 

                           21 listopada 2023 roku szkolny korytarz, pomimo kiepskiej aury na dworze zamienił się w promienne, pełne ciepła i radości miejsce. Wszystko za sprawą uczniów klas młodszych, którzy świętując Dzień Życzliwości i Pozdrowień w słonecznych strojach , z uśmiechami na twarzach, jeszcze bardziej niż zazwyczaj, okazywali sympatię i pomoc swoim kolegom i nauczycielom. W przyjaznej atmosferze dzieci mogły wspólnie ze sobą pobyć, zrobić coś miłego dla siebie, wspólnie się pośmiać, a także poprzytulać. Niektórzy mogli wykazać się swoimi talentami aktorskimi odgrywając zainspirowane przez opiekunów scenki. Wszyscy z pozytywną energią i nastawieniem do świata i ludzi wrócili, jakby lżejsi i szczęśliwsi na lekcje.

GALERIA

 

Niebieski Marsz Praw Dziecka

                    20 listopada 2023 roku uczniowie klas 0-3 uroczyście obchodzili Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W tym dniu wszyscy ubrali się na niebiesko.  W bardzo przystępny sposób, dzięki prezentacji multimedialnej, mogli zapoznać się z wybranymi prawami dziecka. Przedstawiona została postać Janusz Korczaka, który jako jeden z pierwszych mówił i walczył o ich prawa. Dzieci dowiedziały się jaka idea przyświecała Uchwaleniu Konwencji o Prawach Dziecka. Po krótkim quizie sprawdzającym zapamiętane informacje uczniowie z niebieskimi wstęgami w rękach wyruszyli korytarzami szkoły w Niebieskim Marszu Praw Dziecka. To entuzjastyczne wydarzenie miało na celu uświadomienie uczniom, że prawa dziecka, jak i człowieka to najbardziej elementarne i przynależne każdej jednostce ludzkiej z racji urodzenia prawa.

GALERIA

 

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

                   17 listopada 2023r. uczniowie klasy III i IV wzięli udział w rywalizacji z okazji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Młodzi matematycy mieli szansę wykazać się swoją pamięcią i zaprezentować swoje umiejętności w konkursach przygotowanych przez wychowawców. Dzieci spisały się wyjątkowo dobrze zarówno w liczeniu pamięciowym, jak i w rozwiązywaniu zadań pisemnie. Gratulujemy.

GALERIA

 

Pasowanie na czytelnika

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła". 

/W. Szymborska/

               15 listopada 2023 roku odbyło się w naszej szkole Pasowanie na Czytelnika uczniów klasy I.  Z tej okazji inscenizację przygotowali członkowie „Koła Przyjaciół Biblioteki” z klasy 3. Aby nasi najmłodsi uczniowie mogli stać się prawowitymi czytelnikami biblioteki szkolnej, musieli przejść test, który przygotowali dla nich specjaliści w dziedzinie książek, tj. Wróżki, Krasnale, Czerwony Kapturek i Dzieci.  Test polegał na odgadnięciu zagadek dotyczących bajkowych postaci. Pierwszaki świetnie poradziły sobie z tym zadaniem. Po zagadkach dzieci wysłuchały prośby Książki, a następnie powtórzyły słowa przysięgi:

„My uczniowie pierwszej klasy,
Tobie książko przyrzekamy,
że szanować Cię będziemy,
krzywdy zrobić Ci nie damy.
I wskazówek i rad książek będziemy słuchać z uwagą.
Obowiązki czytelnika traktować z powagą.”
Przyrzekamy!

             Po przysiędze Książka  pasowała każdego pierwszaka na czytelnika, a następnie każdy nowy czytelnik biblioteki szkolnej otrzymał w prezencie dyplom, słodki upominek, a rodzice i opiekunowie dostali list. Tym miłym akcentem zakończyliśmy nasze spotkanie. Życzymy naszym nowym czytelnikom wielu przyjemności z czytania książek.

GALERIA

 

Nasza szkoła wzięła udział w Gminnych Obchodach Narodowego Święta Niepodległości           

                   11 listopada 2023 roku delegacja uczniów i nauczycieli naszej szkoły na czele z Panią Dyrektor Lucyną Borzęcką wzięła udział w Gminnych Obchodach Narodowego Święta Niepodległości. W programie uroczystości znalazło się złożenie kwiatów pod pomnikiem w Łukowicy oraz uroczysta msza św. w intencji ojczyzny w Kościele Parafialnym. Uświetnieniem obchodów był wzruszający spektakl pt.:„Dzieci z Wrześni”, który wystawiła nasza grupa teatralna na deskach parafialnej sceny pod główną nawą kościoła w Łukowicy. Cieszymy się, że mogliśmy godnie reprezentować naszą szkołę w tak ważnej patriotycznej uroczystości.

GALERIA

 

"Kocham, kocham, kocham Cię Polsko..." - 105. rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości

             "Kocham, kocham, kocham cię Polsko..." tymi słowami uczniowie Szkoły Podstawowej w Świdniku podkreślili swój szacunek i miłość do ojczyzny. 10 listopada 2023 roku odbyła się bowiem piękna, patriotyczna akademia z okazji 105. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W uroczystej oprawie rozpoczęliśmy ją od wspólnego odśpiewania czterech zwrotek Hymnu Narodowego. Następnie z uwagą obejrzeliśmy spektakl w wykonaniu Szkolnego Koła Teatralnego pt. „Dzieci z Wrześni”. W trzech aktach widzowie mogli zobaczyć jak wyglądała sytuacja w czasie strajków uczniów, którzy protestowali przeciwko germanizacji Polaków. Wysłuchać można było głosów rodziców, dzieci, poetów, a nawet zaborców – nauczycielki, która gnębiła uczniów za modlitwę i używanie języka polskiego. Konkluzją całego przedstawienia był akt ostatni, który opowiadał o walce o polskość, wolność, prawdę i szacunek dla drugiego człowieka.

             Spektakl dopracowany w wielu najdrobniejszych szczegółach - od strojów, po grę aktorską i piękne wykonanie utworów muzycznych młodych ludzi - poruszył widownię. Świadczyć mogły o tym wypowiedzi zebranych tuż po przedstawieniu. Wydarzenie to zakończyło się przemówieniem Pani Dyrektor Lucyny Borzęckiej, która mówiła o potrzebie pielęgnowania pamięci o polskiej historii.

              Na scenie mogliśmy zobaczyć: Franciszka Stanisza (ojciec), Anię Pietrzak (matka), Hanię Stefanowicz (Bronka), Dawida Bielaka (Jasiek), Lenę Klimek (babcia), Ignacego Kutka (Staś), Olę Saskę (nauczycielkę), Mikołaja Kutka (Romek), Mikołaja Stanisza (Władek), Oliwię Klag, Magdę Krok, Milenę Morzywołek (rodzice), Teresę Kutek (Tekla), Jagnę Stefanowicz (Maria Konopnicka), Natalię Bukańską (Bolesław Prus), Łucję Tobiasz (Henryk Sienkiewicz), a także Karola Kukuczkę, Kingę Rams, Julię Szyszkę, Zosię Stefanowicz, Julię Klimek, Amelkę Nowogórską i Julię Białkowską.

           Cieszymy się, że występ młodych wykonawców, którzy włożyli wiele wysiłku w przygotowania, spotkał się z dużym aplauzem zarówno ze strony ich kolegów jak i nauczycieli.

GALERIA

 

Dzień Postaci z Bajek

                         9 listopada 2023r. szkolny korytarz zamienił się w zaczarowaną krainę pełną barw i tajemniczych osób, a to za sprawą uczniów kl. 0 - 3, którzy z okazji Dnia Postaci z Bajek zamienili się w bohaterów baśni. Dzieci miały okazję zaprezentować swoje stroje, wysłuchać bajek czytanych przez nauczycieli oraz wziąć udział w krótkim quizie sprawdzającym znajomość popularnych baśni i opowiadań. Na zakończenie zostały rozdane nagrody i dyplomy dla dzieci biorących udział w konkursach biblioteki szkolnej: Kocham drzewa i książki oraz By się czytać chciało zakładkę stwórz wspaniałą.

GALERIA

 

Śniadanie Daje Moc

                  7 listopada 2023 r. uczniowie klas 0-3 zorganizowali, z pomocą wychowawców oraz rodziców, akcję Śniadanie Daje Moc. Dzieci, zaopatrzone w produkty zawierające duże ilości witamin i składników mineralnych oraz niezbędne akcesoria, rozpoczęły przygotowania do warsztatów kulinarnych. Oczywiście, gdy stanowiska pracy były już gotowe, zadbano również o higienę i bezpieczeństwo. Po tych czynnościach można było zabrać się wreszcie do pracy. Wielkie zaangażowanie, skupienie, ale również wesoły nastrój towarzyszyły młodym kucharzom. Gdy zajęcia dobiegły końca przyszedł czas na kolejną przyjemną część dnia, a mianowicie konsumpcję własnoręcznie przygotowanych kanapek. 

GALERIA

 

„Ekologiczny Powiat Limanowski” - spotkanie z przedstawicielem LOT w Limanowej

                         6 listopada 2023r. uczniowie klas młodszych wzięli udział w prelekcji przedstawiciela Lokalnej Organizacji Turystycznej pt. „Ekologiczny Powiat Limanowski”. Dzieci mogły przypomnieć sobie, jak ważne jest dbanie o nasze środowisko i w jaki sposób można to robić. W aktywny sposób włączyły się w pogadankę, przez co przekazywane treści na pewno bardziej się utrwaliły. Młodzi mieszkańcy naszej miejscowości zapewnili, iż będą przestrzegać wszystkich zasad proekologicznych, byśmy mogli dłużej cieszyć się czystą Ziemią.

GALERIA

 

Znicz dla Nieznanego Żołnierza

"Umarłych wieczność dotąd trwa,

dokąd pamięcią im się płaci.

Chwiejna waluta. Nie ma dnia,

by ktoś wieczności swej nie stracił."

/W. Szymborska/

                 Święto Zmarłych to czas, w którym odwiedzamy groby i wspominamy tych, którzy od nas odeszli. Kultywując polską tradycję, a tym samym realizując działania akcji „Szkoła pamięta”, w ostatnich dniach października uczniowie klas I-III wraz z opiekunami udali się na Grób Nieznanego Żołnierza. Mogiła znajduję się w pobliskim lasku na terenie Świdnika. Dzieci postanowiły zapalić znicz i odmówić modlitwę na grobie żołnierza niemieckiego, podkreślając w ten sposób fakt, iż w obliczu śmierci wszyscy stają się równi. Nie liczy się narodowość, ani cel przyświecający jednostką, oddaje się cześć człowiekowi. W ten symboliczny sposób, złożyły hołd również poległym Polakom, walczącym w tym okresie, wspominając o nich w swoich rozważaniach.

GALERIA

 

Turniej Gier i Zabaw Mały Mistrz Małopolski

                    31 października 2023 r. ośmioro zawodników z klasy III wyruszyło na halę sportową do Łukowicy, aby reprezentować szkołę w Turnieju Gier i Zabaw Mały Mistrz Małopolski. Osiem drużyn z okolicznych miejscowości stanęło na linii startu, żeby wykazać się w dwunastu różnych konkurencjach. Zabawy sprawdzały przede wszystkim szybkość zawodników, ale także zwinność, skoczność, rzutność i oczywiście kładły nacisk na współpracę w drużynie. Nasz zespół pokazał się z jak najlepszej strony, wszystkie ćwiczenia wykonywane były z wielką dokładnością i precyzją. Widać było ogromne zaangażowanie i chęć rywalizacji. Emocje sięgały zenitu, tak u zawodników jak i u opiekunów poszczególnych drużyn. Pomimo, iż nie udało się zająć pierwszego miejsca cały zespół zasługuje na uznanie. Dzieci udowodniły, że potrafią grać fair play i tworzą naprawdę zgraną drużynę. Wszyscy uczestnicy zostali odznaczeni medalami za udział w turnieju i zadowoleni wrócili do swoich szkół.

GALERIA

 

Pamiętamy o bohaterach naszej wolności - działania w ramach akcji "Szkoła pamięta"

Biało-czerwona flaga na szarym tle, obok napis Szkoła pamięta 2023 - zapraszamy do udziału w akcji.

            We czwartek 26 października 2023 roku uczniowie klas IV-VI wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Przyszowej. Celem wyjazdu, odbywającego się w ramach akcji „Szkoła pamięta", było zapoznanie uczniów z bohaterami wolności, którzy związani są z historią naszego regionu. Inicjatorem wyjazdu był pochodzący z Przyszowej nasz nauczyciel historii - Pan Bartosz Wilczyński. 

             Pierwszą atrakcją wycieczki było zwiedzanie kościoła pw. Św Mikołaja w Przyszowej. Historię oraz ciekawostki związane z kościołem w atrakcyjny sposób przedstawił ksiądz proboszcz Jan Gajda. Następnie uczniowie przeszli na cmentarz parafialny, gdzie odwiedzili grób lokalnej bohaterki niezłomnej Genowefy Kroczek „Lotte”, która w trakcie II wojny światowej, była organizatorką wiejskich szpitalików, ratujących życie wielu rannych. Za swoją konspiracyjną działalność „Lotte” zapłaciła najwyższą cenę -  śmierć. Ostatnim punktem wycieczki były odwiedziny dworu Żuk-Skarszewskich. Pomimo, że dworek obecnie pełni funkcję domu mieszkalnego, to dzięki gościnności pani Żuk-Skarszewskiej, uczniowie weszli do środka tej zabytkowej posiadłości. Oprócz tego, właścicielka dworu w ciekawy sposób przedstawiła uczniom historię i losy przedstawicieli rodu Żuk-Skarszewskich.

               Wszyscy wrócili z wycieczki zadowoleni, pełni wrażeń oraz bogatsi o cenną wiedzę o historii naszego regionu. 

GALERIA

 

 "Od powstania listopadowego do odzyskania niepodległości” - żywa lekcja historii

            25 października 2023 roku uczniowie klas III - VIII wzięli udział w żywej lekcji historii pt.” Od powstania listopadowego do odzyskania niepodległości”. Treść widowiska nawiązywała do kwestii rozbiorów Polski oraz zawiłych meandrów odzyskania po 123 latach niepodległości. Obok rysu historycznego, obejmującego zrywy narodowe Polaków i dążenia do niepodległości, uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie takie wydarzenia i fakty jak powstanie listopadowe i powstanie styczniowe, wybuch I wojny światowej i jej konsekwencje, podział na trzy zabory czy znaczenie przybycia marszałka Piłsudskiego na teren Polski. Ponadto, była możliwość zapoznania się z mechanizmem poboru do wojska jak i typowymi elementami mundurów wojskowych. Całe przedstawienie odbywało się w scenerii licznych przedmiotów z tego okresu. Na podstawie ilości osób zgłaszających się do odpowiedzi wnosić można, że lekcja naprawdę się udała, a uczniowie zapamiętali bardzo dużo faktów, dat i ciekawostek historycznych. Udział w tym wydarzeniu dał dzieciom i młodzieży możliwość bliższego zetknięcia się z historią znaną dotychczas tylko z podręczników.

"Nie zastąpi Ciebie nikt" - apel papieski w naszej szkole

            Dzień Papieski, jak co roku w naszej szkole,  był okazją do przypomnienia i uczczenia pamięci św. Jana Pawła II. 23 października 2023 roku uczniowie klasy III i VIII pod opieką ks. Pawła Lebdy przygotowali z tej okazji apel papieski. Przypomnieli oni postać Karola Wojtyły: jego dzieciństwo, młodość, wybór na papieża, jego zamiłowanie do gór oraz…wadowickich kremówek. Nie zabrakło również anegdot z życia Jana Pawła II, a każdy miał okazję jeszcze raz przypomnieć sobie wybrane przemówienia Ojca Świętego. Muzycznym dopełnieniem tej uroczystej okazji był wspólny śpiew "Barki", ukochanej pieśni papieża. Na zakończenie ks. Paweł zaprosił wszystkich do Kawiarenki Papieskiej, w której częstował wspaniałymi kremówkami. Każdy uczeń losował cytat Świętego Jana Pawła II. Hasła, które każdy wylosował miały na chwilę zatrzymać czas i skłonić do refleksji. Poprzez wspomnienie postaci Jana Pawła II, uczniowie wyrazili podziw i wdzięczność za Jego nauczanie i posługę miłości Kościołowi i rodzinie ludzkiej.

GALERIA

 

40.rocznica nadania szkole imienia Jana Kochanowskiego oraz 250. rocznica powstania Komisji Edukacji Narodowej

„Nauka skarbem drogim,
Tak bogatym jak ubogim
I bogactwa często giną
Lecz nauki nie przeminą”.

/Jan Kochanowski, Pieśń IX/

                  18 października 2023 roku Szkoła Podstawowa w Świdniku obchodziła jubileusz 40-lecia nadania imienia Jana Kochanowskiego. Obchody rozpoczęły się w kościele Mszą św. o godz. 11.00, którą odprawili ks. Dziekan Wiesław Majca oraz ks. Paweł Lebda. W uroczystości wzięli udział: Poseł na Sejm RP Pani Urszula Nowogórska, Wójt Gminy Łukowica Pan Bogdan Łuczkowski, Radny Gminy Łukowica Pan Henryk Talar, sołtysi sołectw z obwodu szkoły Pani Maria Twardowska i Pan Stanisław Pustułka, Dyrektor Zespołu Obsługi Edukacji Pani Joanna Juras, emerytowany dyrektor Pani Helena Borucka, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły, grono pedagogiczne oraz uczniowie i rodzice.

                    Cała społeczność szkolna po mszy świętej, ze sztandarem na czele, przeszła na teren szkoły, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości, prowadzona przez uczniów klasy VII: Hannę Stefanowicz i Ignacego Kutka. Oficjalnego powitania gości dokonała pani dyrektor Lucyna Borzęcka. Po części oficjalnej nadszedł czas na program artystyczny, który składał się z montażu słowno-muzycznego oraz przedstawienia teatralnego opartego na twórczości Jana Kochanowskiego. Dzieci zachwyciły swoimi umiejętnościami aktorskimi i wokalnymi. Wspaniałym dopełnieniem programu był renesansowy taniec w wykonaniu uczniów.

                   Kolejnym punktem uroczystości były życzenia dla wszystkich nauczycieli z okazji ich święta, które w tym roku zbiegło się ze wspaniałym jubileuszem, jakim jest 250. rocznica powstania Komisji Edukacji Narodowej. Uroczyste 100-lat po lachowsku wybrzmiało z ust uczniów należących do Szkolnego Koła Regionalnego „Świdnicoki”.

                  Następnie głos zabrali zaproszeni goście, którzy w swoich wystąpieniach zwracali uwagę na współpracę szkoły ze społecznością lokalną, jej bogaty dorobek , liczne sukcesy oraz prowadzoną współpracę z innymi placówkami oświatowymi. Złożyli również gratulacje, a także życzenia dalszego rozwoju placówki. Udział w uroczystości dostarczył zebranym wielu emocji, ale jeszcze więcej wzruszeń i radości. Jubileusz 40-lecia nadania imienia szkole to wydarzenie, które na długo zapisze się w pamięci uczestników –zarówno gości, jak też aktualnych pracowników i uczniów szkoły.

GALERIA

 

Święto Drzewa

              10 października 2023 r. w naszej szkole obchodziliśmy Święto Drzewa. W tym dniu na naszych ubraniach dominował kolor zielony. Pokazaliśmy, że jesteśmy świadomi odpowiedzialności jaka spoczywa na nas za stan naszych drzew. Uczniowie klasy III, należący do koła przyrodniczego, aktywnie włączyli się w organizację tego święta. Z tej okazji przygotowali program artystyczny pt. „Kochajmy drzewa”. Uczniowie  klas I – III z uwagą i w skupieniu wysłuchali przedstawienia. Następnie osoba prowadząca zadawała pytania, na które wszyscy zebrani odpowiadali prawidłowo. W ten sposób wykazali się dużą wiedzą przyrodniczą, ale też świadomością odpowiedzialnością za zmiany klimatyczne.  Wszyscy zebrani zgodni stwierdzili, że to od nich zależy czy będziemy w stanie zachować środowisko naturalne dla przyszłych pokoleń. Pokazali, że cechują ich odpowiednie postawy proekologiczne, a także, że ochrona przyrody nie neguje prawa społeczeństwa do rozwoju cywilizacyjnego, lecz podnosi jakość życia obecnych i przyszłych pokoleń. Na zakończenie spotkania został ogłoszony konkurs fotograficzny pt:. „Kocham drzewa i książki”.

GALERIA

 

Próbna ewakuacja

              5 października 2023 r. odbyła się pierwsza w tym roku próbna ewakuacja w naszej szkole. Po sygnale dźwiękowym uczniowie wraz z nauczycielami opuścili budynek szkoły i udali się na miejsce zbiórki czyli boisko szkolne. Nauczyciele na podstawie dziennika przekazali prowadzącej akcję ewakuacyjną - Pani Dyrektor - informacje dotyczące stanu liczebności klas. Obserwatorem akcji był Pan Jacek Luty, pracownik oborny cywilnej w Urzędzie Gminy w Łukowicy

               Celem tych ćwiczeń było uświadomienie przede wszystkim uczniom, a także innym osobom jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia. Cała akcja w wyznaczonym czasie przebiegła bardzo sprawnie i zgodnie z zasadami postępowania w czasie niebezpieczeństw. Na uwagę zasługuje fakt, iż uczniowie, nauczyciele, a także wszyscy pracownicy obsługi, zachowują środki bezpieczeństwa, doskonale znają drogi ewakuacyjne, a także bardzo szybko i sprawnie stawiają się na miejscu zbiórki.

GALERIA

 

PASOWANIE NA UCZNIA 2023

„Ślubuję być dobrym Polakiem,

dbać o dobre imię swej klasy i szkoły.

Będę uczyć się w szkole jak kochać Ojczyznę,

jak dla niej pracować kiedy urosnę!

Będę się starać być dobrym kolegą,

 swym zachowaniem i nauką

sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

Ślubuję!”

 

          Tymi słowami 4 października 2023 r. nasi pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie i oficjalnie zostali przyjęci do grona uczniów naszej szkoły. W tym podniosłym momencie, pełnym wzruszeń towarzyszyli im rodzice i koledzy z klas 0-3. Uczniowie klasy 1 przedstawili krótki montaż słowno – muzyczny, prezentując swoje umiejętności zdobyte po pierwszym miesiącu nauki oraz pomyślnie zdali egzamin przygotowany dla nich przez starszych kolegów. Po uroczystym akcie pasowania, którego dokonała nasza Pani Dyrektor Lucyna Borzęcka, "świeżo upieczonym" uczniom zostały wręczone pamiątkowe dyplomy ufundowane przez Radę Rodziców i upominki od sponsorów (PZU i Bank Spółdzielczy w Limanowej).

Życzymy naszym najmłodszym uczniom wielu sukcesów i powodzenia na drodze do zdobywania wiedzy!

GALERIA

 

Ogólnopolski Dzień Tornistra 

          3 października 2023 roku w naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Tornistra. Jest to akcja edukacyjna Ministerstwa Edukacji Narodowej, która ma na celu zapobieganie zjawisku noszenia przez uczniów zbyt ciężkich plecaków. Tego dnia w obecności pani dyrektor i wychowawców klas I-III, pani pielęgniarka ważyła z dziećmi tornistry, a później uświadomiła uczniom jakie są konsekwencje noszenia zbyt przeładowanych plecaków. Zmniejszenie pojemności płuc, bóle pleców czy krzywienie się kręgosłupa to wady, z którymi najbardziej borykają się dzieci. Na zakończenie pani pielęgniarka wytłumaczyła także co powinno się znajdować w dobrze zapakowanym plecaku.

GALERIA

 

Zawód bankowiec - spotkanie z pracownikami Banku Spółdzielczego w Łukowicy

                3  października 2023 roku odbyło się spotkanie z pracownikami Banku Spółdzielczego w Łukowicy. Uczniowie klas 6-8 mieli okazję poznać historię banku oraz dowiedzieć się na czym polega praca bankowca. Ponadto pracownicy opowiedzieli, jakie cechy powinien mieć bankowiec oraz przekazali informacje, kto już może założyć konto w Banku i jakie zasady trzeba znać przy prowadzeniu konta. Uczniowie mieli możliwość wzięcia też udziału w mini konkursie, w którym otrzymali nagrody.

GALERIA

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 2023

              29 września 2023 r.,  jak co roku,  obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji zawitała do nas Pani Jesień, która przyniosła kosz darów, a wśród nich książki o tematyce jesiennej. Na wspólnym spotkaniu uczniów klas 0-3, nauczyciele i starsi uczniowie czytali młodszym. Uważni słuchacze zostali natomiast nagrodzeni niespodzianką od Pani Jesieni. Rozmawialiśmy również na temat korzyści płynących z czytania książek na głos i o tym, że jest to doskonała forma spędzania wolnego czasu w gronie rodziny, zwłaszcza podczas długich jesiennych wieczorów.

GALERIA

 

Akcja sprzątanie świata 2023

            27 września 2023 r. uczniowie klas 0-III zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawiczki po raz kolejny uczestniczyli w akcji ekologicznej. Rozpoczęto ją pogadanką na temat bezpieczeństwa oraz celów głównych akcji. Dzieci sprzątały teren wokół szkoły, drogę w kierunku Łukowicy i część brzegu rzeki. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła szybko i sprawnie, a efekty pracy uczniów były zadowalające. Czynny udział w tym przedsięwzięciu dał uczniom do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko oraz czystość otoczenia.

GALERIA

 

Europejski Dzień Języków 

            Dnia 26 września 2023r.,  jak co roku,  odbył się w naszej szkole Europejski Dzień Języków. Uczniowie w tym dniu mieli okazję posłuchać ciekawostek i obejrzeć scenki rodzajowe, dlaczego warto uczyć się języków.  W tym dniu został również rozstrzygnięty konkurs na słownik w języku obcym:

1 miejsce – Kamila Zając kl.8

2 miejsce – Julia Klimek kl.6

                    Lena Klimek kl.7

3 miejsce – Katarzyna Gurgul kl.5

Wyróżnienia – Kinga Dudka kl.5

                         Agata Trzaskowska kl.5

                         Martyna Sawina kl.5

                         Milena Morzywołek kl.5

 

Projekt "Laptop dla ucznia"

Logo Laptopu dla ucznia

                        26 września 2023 roku uczniowie klasy IV wraz z rodzicami odebrali laptopy w ramach rządowego projektu "Laptop dla ucznia". Sprzęt zostały im przekazany przez Wójta Gminy Łukowica Pana Bogdana Łuczkowskiego oraz Dyrektora Zespołu Obsługi Edukacji Panią Joannę Juras. Program „Laptop dla ucznia” to inicjatywa, której celem jest wsparcie dzieci i młodzieży w rozwoju kompetencji cyfrowych. Sprzęt może być wykorzystany do nauki, rozwoju kompetencji cyfrowych oraz talentów i zainteresowań uczniów. 

 

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

                       25 września 2023 roku w naszej szkole przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego. Wybory były poprzedzone kampanią, w trakcie której kandydaci przygotowali swoje plakaty wyborcze i prezentowali swoje programy. Do głosowania byli uprawnieni uczniowie klas I-VIII.  Komisja wyborcza czuwała nad prawidłowym przebiegiem głosowania, a po jego zakończeniu dokonała obliczenia głosów. Zgodnie z Regulaminem Samorządu Uczniowskiego i Regulaminem Wyborów w skład samorządu weszły cztery osoby o największej liczbie głosów z następującym przydziałem czynności w bieżącym roku szkolnym:

Przewodniczący Samorządu Szkolnego – Ignacy Kutek – uczeń klasy VII
Zastępca przewodniczącego – Franciszek Stanisz – uczeń klasy VII
Sekretarz – Julia Klimek– uczennica klasy VI

Skarbnik - Maciej Dudka - uczeń klasy VIII

Serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy w nowym roku szkolnym!!!

GALERIA

 

Zielone SERCE LOT-u dla naszej Szkoły

                 22 września 2023 roku dzięki staraniom Pani Dyrektor przy naszej szkole stanęło metalowe serce na nakrętki. Zbieranie nakrętek na cele charytatywne ma w naszej placówce już wieloletnią tradycję. We wcześniejszych latach uczestniczyliśmy bowiem w wielu zbiórkach nakrętek na rzecz chorych dzieci. Tym razem będą one wrzucane bezpośrednio do serduszkowego pojemnika, które zostało umieszczone przed budynkiem szkoły. Mieszkańcy okolicy zapewne przyłączą się do akcji i również będą mieli możliwość uzupełnienia serca nakrętkami. Taka inicjatywa ma walory wychowawcze i edukacyjne. Dzieci uczą się, że mogą pomóc, a także tego, że należy chronić środowisko. W przekazaniu serca wzięli udział: Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej - Pani Agata Zięba, Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego - Pan Józef Pietrzak, Radny Powiatu Limanowskiego- Pan Kazimierz Jasiński, ponieważ realizacja tego przedsięwzięcia odbyła się w ramach projektu "Ekologiczny Powiat Limanowski-edycja 2023".

GALERIA 

 

Międzynarodowy Dzień Kropki

                15 września 2023 roku w klasie VI odbyły się zajęcia z pedagogiem specjalnym. Tematyka przeprowadzonych zajęć korelowała z Międzynarodowym Dniem Kropki. Uczniowie zostali zapoznani ze znaczeniem tego święta. Brali udział  w zajęciach budzących poczucie odwagi i rozwijających kreatywność. Każdy uczestnik mógł narysować na tablicy dowolną myśl rozpoczynając od jednej małej kropki. Następnie wspólnie rozmawiali o powstałych rysunkach, co budowało w uczestnikach poczucie przynależności do grupy oraz satysfakcję z bycia zauważonym i  docenionym. Kolejna część zajęć opierała się na zabawie ruchowej „ćwiczenia z Kropką”. Klasie została zaprezentowana graficzna postać kropki podczas różnych ćwiczeń. W burzliwej dyskusji uczniowie próbowali wyłonić imię dla bohaterki dnia. Klasa zgodnie nadała imię- Grażynka.  Wraz z kropką Grażynką wykonali masę wesołych ćwiczeń, w których nie zabrakło kreatywności w interpretacji jak i wykonaniu. Na podsumowanie zajęć uczniowie podawali przykłady sytuacji, w których kropka ma istotne w życiu znaczenie. Zgodnie stwierdzili, że są sytuacje w których warto być asertywnym i umieć powiedzieć NIE.

GALERIA

 

"Bezpieczna droga do szkoły" - spotkanie z policjantem

               14 września 2023 roku odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne dla klas I - VIII z policjantami z Posterunku Policji w Łukowicy. Tematem pogadanki była „Bezpieczna droga do szkoły”. Funkcjonariusze przypomnieli zasady bezpiecznego poruszania się po drodze w przypadku, kiedy nie ma chodnika lub pobocza, prawidłowego przekraczania jezdni. Podkreślali także, jak ważne jest noszenie kamizelek i elementów odblaskowych na odzieży czy plecakach, zwłaszcza po zmroku. Tematem rozmowy z uczniami klas starszych była dodatkowo agresja i przemoc wobec rówieśników, brak szacunku wobec osób dorosłych i poszanowania mienia. Pan policjant poruszył także temat cyberprzemocy i skutków jakie może nieść za sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu.

GALERIA

 

Narodowe Czytanie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej

2023 Nad Niemnem  Aktualności  Inicjatywy  Narodowe Czytanie  2023 Nad  Niemnem  Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

               8 września 2023 roku uczestniczyliśmy w niezwykłym wydarzeniu. Nasza szkoła przystąpiła do kolejnej odsłony Narodowego Czytania. Zapewne wiele osób zadawało sobie pytanie: czy można w szkole podstawowej zmierzyć się z tak obszerną i trudną lekturą, jaką jest “Nad Niemnem”. Ale udało się... A wszystko dzięki naszej grupie teatralnej, która sprawiła, że prezentacja tej słynącej z długich opisów przyrody pozytywistycznej powieści stała się przygodą i przyjemnością. Przy okazji uczniowie poznali tło historyczne powieści i biografię Elizy Orzeszkowej. Usłyszeli historie postaci, dla których wielkie znaczenie ma troska o sprawy narodowe, a także tych, którzy woleliby zapomnieć o swojej ojczyźnie. W trakcie czytania uczestnicy Narodowego Czytania poznali bohaterów powieści: Justynę Orzelską, Benedykta i Witolda Korczyńskiego, Jana Bohatyrowicza, a także Zygmunta Korczyńskiego i jego matkę, panią Andrzejową. Wspólnie z nimi odwiedzili grób Jana i Cecylii – legendarnych protoplastów rodu Bohatyrowiczów. Fragmenty powieści "Nad Niemnem" czytali także nauczyciele naszej szkoły: Pani Karolina Borucka, Pani Natalia Dyrek i Pani Ewa Rapacz. Po zakończeniu spotkania każdy z uczestników miał okazję otrzymać okolicznościowy stempel Narodowego Czytania 2023, przesłany przez Kancelarię Prezydenta RP. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy byli zaangażowani w organizację Narodowego Czytania 2023.

GALERIA

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

"Lećmy i nigdy odtąd nie zniżajmy lotu"

/A. Mickiewicz/

                      Wakacje już dobiegły końca. Wypoczęci, opaleni, z uśmiechami na twarzach i pełni zapału do pracy wróciliśmy do murów naszej szkoły. 4 września 2023 roku, po dwumiesięcznej wakacyjnej przerwie, spotkaliśmy się na uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2023/2024. Pani Dyrektor Lucyna Borzęcka serdecznie powitała wszystkich nauczycieli, uczniów i rodziców. Ze szczególną życzliwością  zwróciła się do uczniów rozpoczynających naukę w naszej szkole, życząc im, aby jak najszybciej poczuli się w niej jak w swoim domu. Wszystkim natomiast życzyła wytrwałości i sukcesów w nadchodzącym nowym roku szkolnym. Wypada mieć nadzieję, iż wszyscy dołożymy starań, aby Naszej szkolnej codzienności nadać jak najtrwalszą i najpiękniejszą jakość.

Szkolną przygodę czas zacząć… POWODZENIA!

GALERIA