Z życia szkoły
Szkolny Wolontariat
Rok szkolny 2024/ 2025
Świąteczne Kartki Dobroczynne
Jak co roku – rozpoczęliśmy w naszej szkole sprzedaż bożonarodzeniowych Świątecznych Kartek Dobroczynnych. Jest to forma pomocy dla tych, którzy bardzo jej potrzebują. Kupując nasze kartki każdy może nieść pomoc i przekazywać ją dalej. Zwykle świąteczne kartki kupujemy w tradycyjnych sklepach. Możemy to jednak zrobić inaczej i pomagać innym, zamawiając wyjątkowe dobroczynne kartki od Stowarzyszenia Sursum Corda. W ten sposób przekazujemy dobro wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. W tym roku dochód ze sprzedaży kartek wyniósł 156 zł. Całość zebranej kwoty została przekazana na konto Stowarzyszenia.
,,Dyplomowany Mikołaj”
Od kilku lat, zanim nastanie 6 grudnia, wielu dobrych ludzi otwiera swoje serca i zostaje Dyplomowanym Mikołajem. W naszej społeczności szkolnej można to zrobić przekazując słodycze dla najmłodszych Podopiecznych Stowarzyszenia Sursum Corda z Nowego Sącza. Dlatego też nasza szkoła angażuje się w zbiórkę tych oto słodyczy. W tym roku słodycze zostały zbierane przez szkolnych wolontariuszy w sklepie ,, CEZAR”.
Podsumowaliśmy akcję "Kredkobranie"
3 października 2024 roku zakończyła się w naszej szkole ogólnopolska akcja charytatywna „Kredkobranie”, w której uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział. Celem przedsięwzięcia była pomoc najmłodszemu pokoleniu Polaków mieszkających na Kresach. Zebrane dary, m. in. kredki, farby, pisaki, kleje, zeszyty, bloki, plastelina, przybory piśmiennicze oraz artykuły plastyczne, trafią na Litwę i Ukrainę – do polskich szkół i placówek edukacyjnych. W zbiórce wzięli udział uczniowie wszystkich klas. Wolontariuszki wraz z opiekunką Szkolnego Klubu Wolontariatu policzyły i posegregowały przybory, a następnie zapakowały do zaadresowanego kartonu na adres Fundacji Ignatianum do Krakowa – organizatora przedsięwzięcia.
Rok szkolny 2023/ 2024
Świąteczne Kartki Dobroczynne
Czas pędzi niezwykle szybko i wciąż jest go mało, więc coraz trudniej nam o szczęście. Korzystając i kupując nasze Świąteczne Kartki Dobroczynne, wyślesz w świat cząstkę dobra i optymizmu. Ten cenny dar z pewnością zauważą i docenią Twoi bliscy i znajomi. Dochód ze sprzedaży inwestujemy w pomoc chorym i niepełnosprawnym którzy są podopiecznymi Stowarzyszenia Sursum Corda.
Świąteczna Paczka Dobra
Święta Wielkanocne to magiczny czas, pełen miłości, radości, a także nadziei. Naszym celem jako wolontariuszy jest wspieranie osób w trudnej sytuacji życiowej w taki sposób jaki tylko możemy. W okresie przedświątecznym ( marzec 2024 r.) pragniemy wesprzeć pomocą Podopiecznych Stowarzyszenia produktami, które uda nam się zebrać w naszym lokalnym sklepie Cezar. Bardzo wszystkich prosimy o wsparcie.
„Wielkopostne Porządki”
Domy Pomocy Społecznej i wszystkie placówki opiekujące się osobami z niepełnosprawnościami mierzą się z wieloma problemami. Jednym z nich jest ogromne zapotrzebowanie na chemię gospodarczą, która jeśli ma być dobra i skuteczna, to niekoniecznie jest tania. Tam gdzie mieszka dużo osób, dużo szybciej kończą się środki czystości, a więc potrzeba ich więcej. Proszki do prania, płyny do płukania, kostki do WC, kostki do zmywarek, płyny do mycia podłóg tylko tyle i aż tyle możemy podarować wybranej przez nas placówce pomocowej w okolicy. Jej mieszkańcy z pewnością będą nam ogromnie wdzięczni, a tym bardziej jeśli zdążą z porządkami przez świętami Wielkanocnymi – w końcu to Wielkopostne Porządki! Nasza szkoła prowadzi zbiórkę dla DPS w Limanowej.
Podziękowanie za udział w akcji ,,Paczuszka dla maluszka”
Wspólnie ratujemy ludzkie istnienia i niesiemy wytchnienie tym, którzy go potrzebują. To powód do dumy i wielkiej radości. Po raz drugi nasza szkoła wzięła udział w akcji charytatywnej ,,Paczuszka dla maluszka” organizowanej przez Fundację Małych Stópek. Beneficjentami akcji są placówki wsparcia ( domy samotnej matki, domy dziecka, hospicja i domy pomocy społecznej dla dzieci, a także szpitale z oddziałami noworodkowymi) oraz organizacje zajmujące się pomocą mamom oraz dzieciom. W dniu 13 grudnia odbył się ,,Dzień świątecznego swetra”. podczas którego przeprowadziliśmy zbiórkę datków oraz rzeczy materialnych dla małych dzieci. Uzyskane fundusze zostały wpłacone na konto fundacji a rzeczy materialne zostały wysłane do Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci w Krakowie.
Świąteczne paczki dla seniorów od Fundacji Biedronki
Święta Bożego Narodzenia to szczególny moment w roku, w którym pragniemy cieszyć się obecnością bliskich nam osób, spędzając czas w spokojnej, radosnej atmosferze. Fundacja Biedronki chciałaby pomóc stworzyć świąteczny nastrój oraz sprawić, żeby na twarzy seniorów zagościł uśmiech. Dlatego kolejny raz przekazali nam Szkolnemu Klubowi Wolontariatu drobne upominki, które sprawiły wiele uśmiechu na twarzach naszych seniorów. Produkty wchodzące w skład paczek to m.in. śliwki w czekoladzie, pierniki, chałwa, ciastka, herbata, kawa, miód oraz kosmetyki: żel pod prysznic.
,,Zostań Dyplomowanym Mikołajem” - podsumowanie
Jest wśród nas ogromna radość. Dzięki Wam ,, MIKOŁAJE” udało się nam zebrać bardzo pokaźną ilość słodyczy w naszej szkole. Słodycze zostały odwiezione do Nowego Sącza. Teraz ,,Pomocnicy Dyplomowanego Mikołaja” pakują prezenty, które niebawem trafią do dzieci Podopiecznych Stowarzyszenie Sursum Corda z programu chcepomagac.org. DZIĘKUJEMY za udział w tej zbiórce.
,, Świąteczna paczka dobra ”- podsumowanie
Grudzień to magiczny czas, pełen świątecznego blasku i serdeczności. Serdecznie dziękujemy wszystkim którzy się włączyli za wsparcie naszej zbiórki produktów spożywczych i chemicznych prowadzonej w naszym pobliskim supermarkecie ,,Cezar ” pod hasłem - Każdy ,,dobro” może czynić!
Dziękujemy za OGROM zebranych produktów, które zostały dostarczone dla rodzin Podopiecznych Stowarzyszenie Sursum Corda.
Życzymy wszystkim Wesołych Świąt!
Paczuszka dla Maluszka
Samorząd Uczniowski zaprosił uczniów klas I-VIII oraz dzieci z oddziału przedszkolnego do wzięcia udziału w akcji związanej ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia i ogłosił dzień 13 grudnia 2023 roku Dniem Świątecznego Swetra. Uczniowie i Nauczyciele dumnie prezentowali kolorowe ubrania, na których królowały: wesołe renifery, Mikołaje, bałwanki, śnieżynki, pingwiny, błyszczące choinki, elfy i piernikowe ludziki. Tym sposobem dzieci oficjalnie rozpoczęły bardzo wyczekiwany, magiczny świąteczny czas.
Niektórzy uważają, że swetry świąteczne są kiczowate, inni je uwielbiają. Warto jednak wiedzieć, że dzień ten to także symbol akcji niesienia pomocy potrzebującym. Dlatego przeprowadzono przy tej okazji zbiórkę w ramach akcji charytatywnej „Paczuszka dla Maluszka”. Cała społeczność szkolna mogła włączyć się w tę akcję wrzucając pieniążek do specjalnie oznakowanej puszki lub dostarczając do szkoły artykuły higieniczne przeznaczone dla dzieci i niemowląt. Akcji towarzyszyła niepowtarzalna atmosfera.
Od rana w szkolnej kuchni uczniowie wraz z nauczycielami piekli świąteczne pierniczki, które następnie wspaniale dekorowali i wieszali na klasowych choinkach. Po korytarzu unosił się niepowtarzalny zapach piernikowych przypraw, a każda przerwa śródlekcyjna odbywała się w rytmie świątecznych hitów, które płynęły ze szkolnego głośnika. Do sal zaglądały aniołki z Samorządu Uczniowskiego oraz pomocnicy świętego Mikołaja ze Szkolnego Koła Wolontariatu, którzy przeprowadzili dobroczynną zbiórkę i obdarowywali słodką cegiełką każdego, kto włączył się w charytatywne działania. Na koniec dnia Przewodniczący Szkoły w towarzystwie wolontariuszy komisyjnie otworzył puszkę i przeliczył wszystkie datki. Ogromnie cieszymy się, że akcja została przyjęta z takim entuzjazmem, ponieważ uzbieraliśmy kwotę w wysokości 918, 91 zł oraz całe mnóstwo artykułów dla dzieci. Zebrane środki zostaną wpłacone na Konto Fundacji Mały Stópek, a pomoc rzeczowa przekazana jej podopiecznym.
Dzień Świątecznego Swetra w naszej szkole odbył się po raz pierwszy. Mamy jednak nadzieję, że wpisze się na stałe w kalendarz imprez szkolnych, ponieważ jego szczytny cel niesie dużo dobrego zarówno dla potrzebujących, jak i tych, którzy tej pomocy udzielają. Najważniejszą rzeczą jest sprawianie radości bliźnim. To najlepsze, co możemy uczynić na tym świecie. Za Wasze dobre Serce bardzo dziękujemy!!!
Światowy Dzień Wolontariatu
5 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Wolontariatu - święto wszystkich, którzy bezinteresownie poświęcają swój czas, aby pomagać potrzebującym. Święto zostało ustanowione, by przybliżyć i uhonorować pracę osób i organizacji działających na rzecz innych, zarówno na poziomie lokalnym, krajowym, jak i międzynarodowym. Wolontariat to aktywność dla osób w każdym wieku. Cieszy się zainteresowaniem osób młodych. Co istotne – żeby zostać wolontariuszem nie trzeba być pełnoletnim, a w wielu miejscach od wolontariuszy nie są wymagane żadne specjalne kompetencje, wykształcenie czy doświadczenie.
Akcja ,,Dyplomowany Mikołaj” rozpoczęta
Od wielu lat, zanim nastanie 6 grudnia, wielu Ludzi Dobrej Woli otwiera swoje serca i zostaje Dyplomowanym Mikołajem, przekazując słodycze dla najmłodszych Podopiecznych programu chcepomagac.org oraz ich rodzeństwa. Dlatego też nasza szkoła angażuje się w zbiórkę tych oto słodyczy, aby móc potem przekazać je do mikołajkowych paczek dla dzieci. Bardzo prosimy o udział w akcji wszystkich którzy mogą i chcą zostać Dyplomowanym Mikołajem.
Świąteczna Paczka Dobra
Serdecznie zapraszamy do wsparcia naszej zbiórki produktów spożywczych i chemicznych prowadzonej w naszym pobliskim supermarkecie ,,Cezar”- Każdy ,,dobro” może czynić! Akcja ,,Świąteczna Paczka Dobra” to bardzo konkretna pomoc, którą kierujemy nie tylko do samych podopiecznych Stowarzyszenia Sursum Corda, ale także do ich rodzin. To one często dźwigają cały ciężar choroby najbliższego członka rodziny, a nasza akcja ma ich wesprzeć, zwłaszcza teraz, czyli w okresie Świąt Bożego Narodzenia.
Świąteczne Kartki Dobroczynne
To już czas, kiedy – jak co roku – rozpoczynamy w naszej szkole sprzedaż bożonarodzeniowych Świątecznych Kartek Dobroczynnych. Jest to forma pomocy dla tych, którzy bardzo jej potrzebują. Kupując nasze kartki każdy może nieść pomoc i przekazywać ją dalej. Zwykle świąteczne kartki kupujemy w tradycyjnych sklepach. Możemy to jednak zrobić inaczej i pomagać innym, zamawiając wyjątkowe dobroczynne kartki od Stowarzyszenia Sursum Corda. W ten sposób przekazujemy dobro wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Serdecznie zapraszamy do akcji.
,,Karty Dobra” - Fundacji Biedronki
Już po raz drugi Stowarzyszenie Sursum Corda z Nowego Sącza w ramach Programu ,,Karta dobra” Fundacji Biedronki, dystrybuuje karty przedpłacone do sieci sklepów Biedronka. Karty są przeznaczone dla potrzebujących, dotkniętych wykluczeniem socjalnym lub społecznym seniorów w wieku 65+. Nasz klub Szkolnego Wolontariatu już po raz drugi włączył się w pomoc w przydzielaniu kart potrzebującym i w tym roku wręczył ich w ilości pięciu sztuk.
„Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia” edycja 2023/2024
Nasza szkoła już po raz kolejny przyłączyła się do XVII edycji projektu organizowanego corocznie przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. W założenia projektu wpisują się aktualne apele Papieża Franciszka, który nieustannie zwraca uwagę świata na los ubogich i konieczność wyrażania aktów miłosierdzia skierowanych do cierpiących niedostatek, chorobę, wykluczenie społeczne.
Akcja „Kredkobranie” 2023 za nami
6 października 2023 r. zakończyła się ogólnopolska akcja charytatywna „Kredkobranie”, w której uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział. Celem przedsięwzięcia była pomoc najmłodszemu pokoleniu Polaków mieszkających na Kresach. Zebrane dary, m. in. kredki, pisaki, kleje, zeszyty, bloki, plastelina, przybory piśmiennicze oraz artykuły plastyczne, trafią na Litwę i Ukrainę – do polskich szkół i placówek edukacyjnych. Tegorocznej akcji towarzyszyło hasło: „Zamieńmy marzenia na pejzaże”. Koordynatorem akcji była pani Iwona Litwa – opiekunka Szkolnego Klubu Wolontariatu, która policzone i posegregowane przybory zapakowała do zaadresowanego kartonu i wysłała na adres Fundacji Ignatianum do Krakowa – organizatora przedsięwzięcia. Wszystkim, którzy włączyli się do tej akcji, zwłaszcza uczniom, jak i ich rodzicom za okazane zainteresowanie, życzliwość, otwartość na potrzeby drugiego człowieka oraz ogromne serce składamy wielkie słowa uznania i podziękowania.
Rok szkolny 2022/ 2023
Wielkopostne porządki
,,Wielkopostne Porządki” to akcja odbywająca się w naszej szkole
w okresie przed świętami Wielkanocy. Poległa ona na zbiórce artykułów chemii
gospodarczej z przeznaczeniem ich dla Domu Pomocy Społecznej w
Limanowej. Mogłoby się wydać że to takie „nic”, a jednak jest realnym
wsparciem dla placówki.
Wielkanocna Paczka Dobra
Akcja Paczka Dobra ma na celu przygotowanie 20-stu paczek żywnościowo-chemicznych dla wybranych rodzin, które znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej podopiecznych Stowarzyszenia Sursum Corda . Dla rodzin podopiecznych, każda zaoszczędzona złotówka to dodatkowa rehabilitacja, zakup leków czy środków medycznych, które również stanowią często znaczny odsetek budżetu domowego. Nasi wolontariusze w dniu 25.03.2023 r. przeprowadzili zbiórkę artykułów spożywczych i chemicznych w naszym lokalnym sklepie ,,Cezar”. Zebrane produkty zostaną przekazane do tworzenia tych 20- stu wielkanocnych paczek.
XXIII Edycja Akcji Góra Grosza- podsumowanie
Kolejna edycja akcji pt.,, Góra Grosza” już za nami. Wrzucając monetę na Górę Grosza, przekazane zostaną środki niezbędne dzieciom do znalezienia bezpiecznego miejsca, pomocy w codziennej nauce, rozwijania pasji i talentów, rehabilitacji i usamodzielnienia się. Nasz szkolny klub wolontariatu serdeczne podziękowania składa za udział w akcji wszystkim naszym uczniom oraz ich rodzicom.
„Odkręć się na dobro” i spełniaj marzenia chorych dzieci- podsumowanie
Ponownie nasza szkoła przeprowadziła akcję zbiórki nakrętek pod hasłem „Odkręć się na dobro” na rzecz chorych i niepełnosprawnych dzieci, podopiecznych Stowarzyszenia Sursum Corda z Nowego Sącza. Głównym celem wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu i zbierania nakrętek jest pozyskane ze zbioru nakrętek fundusze, które Stowarzyszenie zamieni na realne marzenia: np. na turnus rehabilitacyjny, upragniony wyjazd, malowanie pokoju, zakup konkretnej rzeczy, itp. w ramach prowadzonego „Funduszu Małych Marzycieli”.
Paczuszka dla Maluszka
To bożonarodzeniowa akcja, do której w świątecznej atmosferze, zaprasza Fundacja Małych Stópek. Jej adresatami są instytucje takie jak: domy dziecka, domy małego dziecka, domy samotnej matki oraz hospicja. Ponadto owoce zbiórki trafiają również do mam w trudnej sytuacji życiowej, oczekujących narodzin dzieciątka oraz podopiecznych organizacji, których maluchy już pojawiły się na świecie. W tym roku nasza szkoła postanowiła się również włączyć do tej wspaniałej przedświątecznej akcji zbierając w naszej placówce produkty dla właśnie takich małych istot jakimi są maluszki.
Światowy Dzień Wolontariatu
5 grudnia przypada święto wszystkich osób, które bezinteresownie angażują się w inicjatywy na rzecz innych ludzi, środowiska, zwierząt czy otoczenia. Przy wsparciu wolontariuszy docieramy do osób, którzy potrzebują wsparcia w życiu codziennym. Żeby zostać wolontariuszem nie trzeba być pełnoletnim, a w wielu miejscach od wolontariuszy nie są wymagane żadne specjalne kompetencje, wykształcenie czy doświadczenie. W tym roku w Światowym Dniu Wolontariatu wspólnie z wolontariuszami z naszego szkolnego klubu podsumowaliśmy naszą akcję pt.,, Razem na święta” i spakowaliśmy ogromną paczkę produktów spożywczych dla podopiecznych Stowarzyszenia Sursum Corda z Nowego Sącza z którym od wielu już lat współpracujemy.
,,Razem na Święta”
W tym roku po raz kolejny nasza szkoła postanowiła włączyć się w akcję pod hasłem „Razem na Święta”, której celem jest podjęcie działań związanych z przedświątecznym wolontariatem. Wolontariusze z naszego szkolnego klubu przeprowadzą zbiórkę żywności w sklepie CEZAR w Świdniku. Zgromadzone produkty Wolontariusze przekażą do Stowarzyszenia Sursum Corda w Nowum Sączu, a jej zawartość trafi do osób najbardziej potrzebujących, objętych pomocą Sursum Corda. Zapraszamy do wspólnej zbiórki. Razem można zawsze więcej!
„Mieć wyobraźnię miłosierdzia”
W tym roku po raz drugi nasza szkoła na czele ze Szkolnym Klubem Wolontariatu przystąpiła do projekty pt. „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”. Projekt jest odpowiedzią na przesłanie Ojca Świętego Jana Pawła II apelującego, byśmy „dawali świadectwo miłosierdzia” i nieśli pomoc ludziom potrzebującym. Inspirację do realizacji Projektu stanowią: Homilia Ojca Świętego Jana Pawła II poświęcona miłosierdziu, wygłoszona na krakowskich Błoniach 18 sierpnia 2002 roku oraz jej egzegeza, a także Orędzie Jana Pawła II na XIX Światowy Dzień Młodzieży w 2004 r. Projekt kontynuuje, rozpoczęte w 2003 roku, wieloletnie działania wychowawcze, zainicjowane przez Zarząd Województwa Małopolskiego, mające na celu rozbudzenie w młodzieży zainteresowania postacią Małopolanina wszech czasów i jego nauką oraz zaszczepienie i utrwalenie w młodym pokoleniu wartości wychowawczych, które wynikają z nauczania i pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II.
Zbiórka plastikowych nakrętek
Przypominamy, że w naszej szkole nadal prowadzimy zbiórkę plastikowych nakrętek na ,, Fundusz małych marzycieli”. Przekazywane przez Państwa nakrętki wspierają cele charytatywne, w ten sposób pomagamy potrzebującym dzieciom oraz wspieramy lokalną społeczność. Nakrętki zostawiamy w wyznaczonym do tego miejscu na naszych szkolnych korytarzach. Serdecznie zachęcamy do włączenia się do akcji!
Góra grosza
Już po raz XXIII Towarzystwo Nasz Dom organizuje akcję Góra Grosza ! To „niezwykła” Góra w „niezwykłych czasach”. Chcemy, aby nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w tę szlachetną akcję! Celem akcji GÓRA GROSZA jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego. Pośrednim, ale również ważnym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie uczniom, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących. Będziemy zbierać tyle, ile każdy może – w myśl zasady: „Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie!”
Tegoroczna zbiórka monet potrwa od października do stycznia 2023 r. Serdecznie zachęcamy wszystkich do udziału w akcji GÓRA GROSZA.
"Świąteczne Karki Dobroczynne”
Zapraszamy do udziału w kampanii charytatywnej „Świąteczne Karki Dobroczynne”. Możecie sprawić, że świat dookoła będzie piękniejszy i radośniejszy. I to podwójnie! Pierwszy raz, gdy dzięki zebranym funduszom uda się pomóc chorym i niepełnosrawnym dzieciom, podopiecznym Stowarzyszenia Sursum Corda, a drugi raz, gdy kartka z ciepłym słowem dotrze do kogoś bliskiego na święta. W ten sposób pomagając, chcemy wrócić do pięknego zwyczaju wysyłania tradycyjnych, świątecznych kartek.
KARTA DOBRA dla seniorów
Stowarzyszenie Sursum Corda, w ramach Programu "Karta dobra" Fundacji Biedronki, dystrybuuje karty przedpłacone do sieci sklepów Biedronka. Karty są przeznaczone dla potrzebujących, dotkniętych wykluczeniem socjalnym lub społecznym seniorów w wieku 65+. Celem jest poprawa jakości życia osób, których sytuacja życiowa nie pozwala na zaspokajanie podstawowych potrzeb, uniemożliwia np. zakup odpowiednich ilości produktów spożywczych, przepisanych leków, okularów, skorzystanie z rehabilitacji, czy też zakup opału na zimę. Dzięki zaangażowaniu naszego Szkolnego Klubu Wolontariatu w różnego rodzaju akcje Stowarzyszenia i poprzez zgłoszenie seniorów do systemu udało się nam otrzymać 5 ,,Kart dobra” dla seniorów z naszej okolicy. Jesteśmy z tego powodu bardzo szczęśliwi. Karty trafiły już do rąk seniorów.
Kredkobranie
Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się już kolejny raz do akcji ,,KREDKOBRANIE” , której celem jest pomoc najmłodszemu pokoleniu Polaków mieszkających na Kresach. Zebrane przybory szkolne oraz materiały plastyczne, trafią na Litwę i Ukrainę – do polskich szkół oraz placówek edukacyjnych, w których uczą się polskie dzieci i młodzież. Akcja ma pokazać zamieszkującym poza granicami Rzeczypospolitej polskim dzieciom i młodzieży, że ich przyjaciele z „Macierzy” pamiętają o nich i w miarę swoich możliwości chcą im pomóc. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli akcję.
Rok szkolny 2021/ 2022
Akcja "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci"
W tym roku nasza szkoła przystąpiła do projektu “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”. W daniach od 04-06 maja przeprowadziliśmy zbiórkę. Celem akcji było podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami. W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych. Jedynym warunkiem była mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci! Ilość zebranych rzeczy była ogromna.
Wielkanocna Paczka Dobra
W tym roku nasz klub wolontariatu przeprowadził w szkole zbiórkę w dniach od 04-07 kwietnia 2022r. artykułów spożywczych i chemicznych na akcję pt. ,,Wielkanocna Paczka Dobra”. Akcja została przeprowadzona dla Stowarzyszenia Sursum Corda z którym współpracujemy. Akcja "Paczka Dobra" to konkretna pomoc, którą w tym roku kierujemy nie tylko do rodzin naszych Podopiecznych, ale także do rodzin Uchodźców z Ukrainy, które wzięliśmy pod swoją opiekę. Dla Podopiecznych, każda zaoszczędzona złotówka to dodatkowa rehabilitacja, zakup leków czy środków medycznych, które stanowią znaczną część budżetu domowego. Dla rodzin uciekających przed wojną, pozbawionych dochodu, każde wsparcie jest na cenne . mówi Marcin Kałużny, Prezes Stowarzyszenia Sursum Corda. Wszystkim którzy wzięli udział w akcji Klub Wolontariatu dziękuje.
„Mieć wyobraźnię miłosierdzia”
W obecnym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do XV edycji Małopolskiego projekty „Mieć wyobraźnię miłosierdzia” przygotowującego uczniów do niesienia pomocy potrzebującym. Projekt jest odpowiedzią na przesłanie Ojca Świętego Jana Pawła II apelującego, byśmy „dawali świadectwo miłosierdzia” i nieśli pomoc ludziom potrzebującym. W założeniu Projektu wpisują się aktualne apele Papieża Franciszka, który nieustannie zwraca uwagę świata na los ubogich i konieczność wyrażania aktów miłosierdzia skierowanych do cierpiących niedostatek, chorobę, wykluczenie społeczne. Postanowiliśmy więc wszystkie nasze zaplanowane akcje charytatywne dołączyć do działań i wziąć udział w tym projekcie.
„Razem na Święta”
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas w roku. To szczególny czas radości, nadziei, a zarazem najlepszy czas, aby okazać wsparcie osobom starszym, chorym, samotnym, potrzebującym różnorakiej pomocy. Dzięki wspólnej pomocy może on się stać jeszcze bardziej magiczny! W tym roku po raz kolejny nasza szkoła postanowiła włączyć się w ogólnopolską akcję pod hasłem „Razem na Święta” pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, której celem jest podjęcie działań związanych z przedświątecznym wolontariatem. Wolontariusze przeprowadzili zbiórkę żywności w sklepie CEZAR w Świdniku. Zgromadzone produkty Wolontariusze zapakowali w duże pudło z kartonu. Paczka została przekazana do Stowarzyszenia Sursum Corda w Nowum Sączu, a jej zawartość trafi do osób najbardziej potrzebujących, objętych pomocą Sursum Corda. Razem można zawsze więcej!
DZIEŃ WOLONTARIATU
5 grudnia to Międzynarodowy Dzień Wolontariatu. Święto zostało ustanowione, by przybliżyć społeczeństwu działania rozmaitych organizacji na rzecz innych zarówno na poziomie lokalnym, krajowym, jak i globalnym. To okazja do tego, by pokazać światu, jak ważną rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych. W tym dniu wszyscy nasi wolontariusze promowali to święto chodząc przez cały dzień w czerwonych koszulkach SKO.
DYPLOMOWANY MIKOŁAJ
Od wielu lat, zanim nastanie 6 grudnia, wielu ludzi dobrej woli otwiera swoje serca i zostaje Dyplomowanym Mikołajem, przekazując prezenty dla Podopiecznych programu „Na ratunek”. W tym roku po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do tej cudownej akcji charytatywnej i przy pomocy całej społeczności szkolnej udało nam się uzbierać ogromną paczkę słodyczy dla dzieci podopiecznych Stowarzyszenia Sursum Corda w Nowym Sączu.
Galeria
SPRZEDAŻ KARTEK DOBROCZYNNYCH
To już czas, kiedy – jak co roku – rozpoczynamy sprzedaż bożonarodzeniowych Świątecznych Kartek Dobroczynnych. Jest to forma pomocy dla tych, którzy bardzo jej potrzebują. Kupując kartki każdy może nieść pomoc i przekazywać ją dalej. Zwykle świąteczne kartki kupujemy w tradycyjnych sklepach. Możemy to jednak zrobić inaczej i pomagać innym, zamawiając wyjątkowe dobroczynne kartki od Stowarzyszenia Sursum Corda. W ten sposób przekazujemy dobro wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.
KREDKOBRANIE
Do końca września 2021 r. w naszej szkole trwała ogólnopolska akcja charytatywna Kredkobranie. Jest to kolejna edycja zbiórki przyborów szkolnych oraz materiałów plastycznych zainspirowana przez krakowską Fundację Ignatianum oraz Stowarzyszenie ,,Korzenie”. Celem akcji jest pomoc najmłodszemu pokoleniu Polaków mieszkających na Kresach. Zebrane dary trafią na Litwę, Białoruś i Ukrainę – do polskich szkół i placówek edukacyjnych, w których uczą się polskie dzieci i młodzież. Akcja ma pokazać mieszkającym poza granicami Rzeczpospolitej polskim dzieciom i młodzieży, że ich przyjaciele z ,,Macierzy” pamiętają o nich i w miarę swoich możliwości chcą im pomóc.
Dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom za wsparcie tej jakże wspaniałej i szlachetnej akcji.
Rok szkolny 2020/ 2021
Najmłodsi wolontariusze
Grudzień to taki czas kiedy zbliżają się tak bardzo wyczekiwane przez cały rok święta: ,,Boże Narodzenie”. Jest to szczególny okres kiedy pamiętamy o innych i chcemy pomagać osobom potrzebującym. W tym roku przez panujące ograniczenia w funkcjonowaniu szkoły reprezentantami naszego Szkolnego Klubu Wolontariatu zostali najmłodsi wolontariusze, czyli dzieci z oddziału przedszkolnego. Mali wolontariusze z pomocą swoich rodziców zebrali:
-2 reklamówki słodyczy do paczek mikołajkowych dla dzieci ze Stowarzyszenia Sursum Corda,
-zakupili kartki dobroczynne a kwota zebrana została przelana na konto Stowarzyszenia.
-W kolejnej akcji charytatywnej zebraliśmy 25 par skarpet dla osób bezdomnych podopiecznych Caritas diecezji gdańskiej.
Na bieżąco zbieramy również plastikowe zakrętki, aby później przekazać je znów na jakiś szczytny cel.
Elektrograty zamień na kwiaty
W tym roku w ramach akcji zbiórki elektrośmieci nasza szkoła włączyła się w akcję promującą ochronę środowiska pt. ,,Elektrograty zamień na kwiaty” organizowaną przez nowo powstały sklep w Nowym Sączu Castorama. Poprzez zbiórkę zużytych baterii udało się nam otrzymać na wymianę 22 sztuk pięknych Wrzosów, które są obecnie ozdobą naszej szkoły.
Sprzątanie Świata 2020
W obecnym roku szkolnym hasło akcji brzmi: „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”. Pod koniec września nasz Szkolny Klub Wolontariatu przeprowadził akcję sprzątania świata. Akcja ma na celu budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej uczniów oraz odpowiedzialności za środowisko naturalne. Co roku dzięki takiej akcji zbiera się setki ton śmieci – liczba ich nie maleje; na miejsce zebranych wyrzucane są nowe. Rozwiązaniem problemu nie jest coroczna zbiórka śmieci lecz zmiana nawyków w codziennym życiu.
SKW udał się w wyznaczony teren, który solidnie posprzątano. Efekty pracy były zadowalające.
Kredkobranie 2020
Mimo trwającego stanu epidemii, przy zachowaniu wszelkich procedur, chcemy po raz kolejny pokazać, że nie zapominamy o naszych najmłodszych Rodakach na Kresach. Akcja pokazać ma polskim dzieciom i młodzieży poza granicami kraju, że ich przyjaciele z „Macierzy” pamiętają o nich i w miarę swoich możliwości chcą pospieszyć im z pomocą. Koordynatorem akcji na terenie szkoły jest Szkolny Klub Wolontariatu. Zbiórkę możemy zaliczyć do bardzo udanych. Społeczność szkolna okazała wielkie serce.
Rok szkolny 2019/ 2020
Rok 2019/2020 to kolejny rok działalności Szkolnego Klubu Wolontariatu w naszej szkole. Wśród naszej społeczności szkolnej jest wiele osób otwartych na niesienie pomocy potrzebującym, a w szczególności są to Wolontariusze. To oni z potrzeby serca bardzo chętnie podejmują różne akcjei działania, którymi sprawiają radość innym osobom.
Członkami Szkolnego Klubu Wolontariatu w roku szkolnym 2019/2020 są:
-
Dudka Bartłomiej – kl. VIII
-
Pustułka Krzysztof – kl. VIII
-
Gurgul Dawid – kl. VIII
-
Gurgul Daniel – kl. VIII
-
Pawlik Alicja – kl. VIII
-
Nowogórska Ewelina – kl. VIII
-
Faron Tomasz – kl. VIII
-
Sawina Klaudia – kl. VIII
-
Gaweł Damian – kl. VIII
-
Gamoń Karol – kl. VIII
-
Jawor Aleksandra – kl. VIII
-
Gamoń Anna – kl. VIII
-
Kawalec Kinga – kl. VIII
-
Janik Kamil – kl. VIII
-
Janik Olga – kl. VIII
-
Tobiasz Roksana – kl. VIII
-
Śmierciak Jarosław – kl. VIII
-
Sułkowska Sylwia – kl. VIII
Opiekunkami SK Wolontariatu są mgr Iwona Litwa i mgr Ewa Rapacz
Sprzątanie świata - jesień 2019
23 września 2019r. nasi Wolontariusze wraz z opiekunkami wyruszyli w teren na akcję Sprzątanie świata 2019.Zabrali ze sobą foliowe worki i rękawiczki ochronne. Sprzątali teren wokół szkoły, centrum miejscowości i odcinek skarpy wzdłuż rzeki. Zebrano 2 worki śmieci.
Zbieramy elektrośmieci
We wrześniu członkowie Szkolnego Koła Wolontariat wraz z opiekunami zorganizowali na terenie szkoły zbiórkę elektrośmieci. Uczniowie, rodzice, pracownicy szkoły mogli w ten sposób oddać niepotrzebny już sprzęt, np. stare komputery, drukarki, telefony, monitory, sprzęt RTV, AGD, baterie itp. Dzięki zbiórce nasza szkoła zakupiła nowy sprzęt sportowy. Serdecznie dziękujemy uczniom i ich rodzicom za udział w akcji.
Akcja „Kredkobranie 2019”
Po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w akcji „Kredkobranie”. Akcja ma na celu pomóc dzieciom i młodzieży o polskich korzeniach, mieszkających na terenie dawnych Kresów, potrzebującym pomocy w postaci przyborów szkolnych, materiałów plastycznych i nowych egzemplarzy lektur szkolnych. Kredkobranie ma być odpowiedzią na te potrzeby, a równocześnie ma pokazać zamieszkującym poza granicami Rzeczypospolitej polskim dzieciom i młodzieży, że pamiętamy o nich i w miarę swoich możliwości chcemy im pomóc. Nasi szkolni darczyńcy wsparli tę akcję przynosząc różnorodne przybory szkolne, np. kredki, farb, ołówki, zeszyty, bloki, piórniki, klej itp. Zebrano pokaźną ilość artykułów szkolnych. Trafią one do szkół na Białorusi, Litwie i Ukrainie.
„Zostań Dyplomowanym Mikołajem”
„Zostań Dyplomowanym Mikołajem” to akcja, którą wspierają nasi wolontariusze. Przeprowadzili oni zbiórkę słodyczy na terenie szkoły do paczek mikołajkowych dla dzieci i w sklepie „CEZAR” w Świdniku żywności spożywczej . Zgromadzone słodycze i żywność zostały przekazane do Stowarzyszenia Sursum Corda i zostały wykorzystane na spełnienie oczekiwań dzieci, które uwierzyły w Mikołaja. W zamian nasza szkoła od Kapituły Akademii Mikołajów Stowarzyszenia Sursum Corda otrzymała tytuł „DYPLOMOWANEGO MIKOŁAJA”.
,,Książeczka dla chorego dziecka”
Nasz Szkolny Klub Wolontariat wraz ze społecznością szkolną zorganizował kolejną zbiórkę jaką była ,,Książeczka dla chorego dziecka”. W tej akcji zbierane były książeczki i artykuły szkolne np. bloki i kredki dla dzieci przebywających w szpitalu w Limanowej. Zapakowana paczka trafiła na oddział dziecięcy do szpitala.
,, Kartki dobroczynne”
Tradycją naszego wolontariatu stała się sprzedaż kartek dobroczynnych.
W okresie Świąt Bożego Narodzenia były to kartki świąteczne. Dochód ze sprzedaży kartek został przekazany do Stowarzyszenia Sursum Corda w Nowym Sączu.
Rok szkolny 2018/ 2019
Mottem do podejmowania szlachetnych akcji przez naszych wolontariuszy są zawsze aktualne słowa Stefana Wyszyńskiego:
„Włącz się w społeczną pomoc bliźnim.
Otwórz się ku ubogim i chorym.
Użyczaj ze swego”.
V edycja szkolnej akcji „Książeczka dla chorego dziecka”
Tradycją naszej szkoły stała się zbiórka książeczek dla Małych Pacjentów przebywających na Oddziale Chorób Dzieci w limanowskim szpitalu. W tym roku była to już V edycjaakcji „Książeczka dla chorego dziecka”. Przeprowadzeniem tej akcji zajęli się nasi wolontariusze. Dzięki otwartości serc naszych wychowanków na potrzeby drugiego człowieka, udało im sięzgromadzić sporą ilość książeczek i książek, które za pośrednictwem opiekunki SK WOLONTARIAT trafiły do najmłodszych pacjentów limanowskiego szpitala. Obcowanie chorych dzieci z książką chociaż na chwilę może skrócić czas tęsknoty za najbliższymi. Mamy nadzieję, że szczerze podarowane książeczki będę maleńką kropelką radości dla chorych dzieci.
„Podaruj dzieciom misia”
Wielkie zaangażowanie wychowanków naszej szkoły w niesienie pomocy chorym i potrzebującym zainspirowało członków SK WOLONTARIAT do zorganizowania kolejnej akcji charytatywnej „Podaruj dzieciom misia”.
Pomysł tenbardzo spodobał się uczniom i rodzicom. Zebrano pokaźną ilość maskotek, które podobnie jak zbierane książki zostały przekazane dla najmłodszych pacjentów limanowskiego szpitala.
Kolejny raz słowa uznania za podjętą akcję należą się prężnie działającej młodzieży SK Wolontariat.
„Góra grosza” 2018/2019
W tym roku nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Góra grosza”. Jej celem było zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Do zbiórki włączyli się uczniowie klas 0 – VIII, a przeprowadzeniem tej akcji zajęli się nasi wolontariusze. Podczas XIX edycji akcji wolontariusze zebrali łącznie 214,52 zł. Pieniądze zostały wysłane na adres Towarzystwa Nasz Dom Al. Zjednoczenia 34, 01-830 Warszawa, które przekazuje je na potrzeby dzieci wychowujących się w rodzinach zastępczych i w domach dziecka.
Wielkie podziękowania należą się wszystkim uczniom, którzy wsparli akcję oraz wolontariuszom, którzy liczyli zebraną „górę grosza” .
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY !
„Razem na Święta”
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas w roku. To szczególny czas radości, nadziei, a zarazemnajlepszy czas, aby okazać wsparcie osobom starszym, chorym, samotnym, potrzebującym różnorakiej pomocy. Dzięki wspólnej pomocy może on się stać jeszcze bardziej magiczny!
W tym roku cała nasza społeczność szkolna postanowiła włączyć się w ogólnopolską akcję pod hasłem „Razem na Święta” pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, której celem jest podjęcie działań związanych z przedświątecznym wolontariatem. Jak co roku, nasi uczniowie odpowiedzieli na apel – każdej klasie udało się zgromadzić liczne artykuły spożywcze o długim terminie ważności, a Wolontariusze przeprowadzili zbiórkę żywności w sklepie CEZAR w Świdniku.
Zgromadzone produkty Wolontariusze zapakowali w duże pudło z kartonu. Do tej „paczki” dołączyli własnoręcznie wykonany stroik bożonarodzeniowy i kartkę z życzeniami. Paczka została przekazana do Stowarzyszenia Sursum Corda w Nowum Sączu, a jej zawartość trafi do osób najbardziej potrzebujących, objętych pomocą Sursum Corda.
Razem można zawsze więcej!
Nie pal przy mnie, proszę!
W naszej szkole, jest realizowany program profilaktyczny „Nie pal przy mnie, proszę”, który jest adresowany do uczniów klas I-III SP oraz ich rodziców. Głównym celem programu jest wykształcenie u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni ludzie przy nich palą. Założenia programowe są realizowane poprzez różne formy pracy, np.: zajęcia z dziećmi, pogadanki nauczyciela, pielęgniarki, wspólne oglądanie filmików, udostępnianie dzieciom plakatów negujących palenie, spotkania z rodzicami, konkursy plastyczne itp. Podczas różnorodnych zajęć na temat szkodliwości biernego i czynnego palenia uczniom cały czas towarzyszy wiewiórka Wiki, która jest postacią przewodnią programu. Podsumowaniem programu będzie wykonanie prac plastycznych na szkolny konkurs pt. „Dziś jest w cenie niepalenie”, który planują zorganizować Wolontariusze
z naszej szkoły z okazji „Światowego Dnia Bez Papierosa”, który przypada 31maja, i ma na celu zwrócenie uwagi na szkodliwość palenia tytoniu.
Jesienne sprzątanie świata
8 października 2018r. członkowie SK Wolontariat wraz z opiekunką wyruszyli w teren w celu realizacji zadania, jakim jest troska o środowisko. Wolontariusze zabrali ze sobą rękawiczki ochronne i foliowe worki. Do sprzątania wybrano teren kolo przystanku autobusowego, parking koło kaplicy i odcinek skarpy wzdłuż rzeki.
Akcja przebiegała sprawnie, gdyż sprzątanie miało nie tylko charakter ciężkiej pracy, ale także wspaniałej zabawy. Zebrano 3 worki śmieci.
Mamy wielką nadzieję, że tego typu akcje zaowocują chęcią codziennego dbania o środowisko.
„Kredkobranie”
- zbiórka przyborów szkolnych 2018
Od wielu lat nasza szkoła podejmuje różne akcje charytatywne. W tym roku nasi Wolontariusze włączyli się w przeprowadzenie akcji „Kredkobranie”. Celem akcji jest pomoc najmłodszemu pokoleniu Polaków mieszkających na obszarze Kresów dawnej Rzeczypospolitej poprzez zbiórkę dla nich przyborów szkolnych
i materiałów plastycznych.
Nasi mali darczyńcy wspierali tę akcję przynosząc różnorodne przybory szkolne, np. kredki, farby, pisaki, ołówki zeszyty, bloki, piórniki, plastelinę, klej, … Akcja ta cieszyła się wielkim zainteresowaniem społeczności szkolnej, a zwłaszcza dzieci młodszych i Wolontariuszy. Zebrano dość dużą ilość artykułów szkolnych. Trafią one do szkół na Białorusi, Litwie i Ukrainie – głównie do polskich szkół oraz placówek, w których uczą się polskie dzieci. Dzięki takim akcjom uczniowie mają możliwość dostrzec, że często niewiele trzeba, żeby pomóc drugiemu człowiekowi.
„Kredkobranie”, ze względu na obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, odbywało się pod hasłem „100 uśmiechów na Stulecie”.
Szkolny Klub Wolontariat
W naszej szkole nadal działa SK WOLONTARIAT. Inspiracją do założenia Szkolnego Klubu Wolontariatu była otwartość społeczności szkolnej na niesienie bezinteresownej pomocy innym ludziom.
Członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu w roku szkolnym 2018/2019
- Bugajska Gabriela – kl. V
- Saska Julia – kl. V
- Franczyk Patrycja – kl. V
- Oleksy Oliwia – kl. VI
- Iwan Kinga – kl. VI
- Wardęga Weronika – kl. VI
- Pietrucha Natalia kl. VI
- Dudka Bartłomiej - kl. VII
- Pustułka Krzysztof – kl. VII
- Gurgul Dawid – kl. VII
- Gurgul Daniel – kl. VII
- Pawlik Alicja – kl. VII
- Nowogórska Ewelina – kl. VII
- Faron Tomasz – kl. VII
- Sawina Klaudia – kl. VII
- Gaweł Damian – kl. VII
- Gamoń Karol - kl. VII
- Jaworska Nikola – kl. VIII
- Gurgul Patrycja – kl. VIII
- Klag Karolina – kl. VIII
- Opoka Natalia – kl. VIII
- Pryma Jakub – kl. VIII
- Stępka Kajetan – kl. VIII
- Franczyk Mateusz – kl. VIII
- Bugajski Przemysław – kl. VIII
- Świętoń Igor - kl. VIII
Opiekunką SK Wolontariat jest mgr Anna Biskup.
Szkolny Klub Wolontariatu ma za zadanie pomagać najbardziej potrzebującym, reagować czynnie na potrzeby środowiska, inicjować działania w środowisku szkolnym i lokalnym, wspomagać rożnego typu inicjatywy charytatywne i kulturalne.
Z początkiem roku szkolnego 2018/2019 nasz szkoła zawarła porozumienie ze Stowarzyszeniem Sursum Corda w Nowym Sączu i nasz
SK WOLONTAIAT został włączony do sieci SK WOLONTARIACKICH.
Nasi Wolontariusze realizują wiele zadań, które sprawiają radość innym osobom, polepszają ich warunki materialne oraz troszczą się o przyrodę i jej piękno. Pomagają nauczycielom klas 0-III w organizowaniu iprzeprowadzaniu różnych akcji na terenie szkoły i poza szkołą.
Słowa św. Jana Pawła II:
♥
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, ale przez to kim jest; nie przez to, co ma, ale z czym dzieli się z innymi”
♥
„Nie trzeba być bogatym,
aby ofiarować coś cennego drugiemu człowiekowi:
można mu podarować odrobinę czasu i uwagi”.
♥
„Ważny jest rodzaj pomocy, którą się oferuje,
ale jeszcze ważniejsze od tego jest serce,
z jakim tej pomocy się udziela.”
nadal będą silną motywacją do działania dla dobra społeczności szkolnej, lokalnej i podopiecznych Stowarzyszenia Sursum Corda w Nowym Sączu.
Szkolny Klub Wolontariatu / SKW/
Oferta uczestnictwa w Klubie skierowana jest do uczniów Szkoły Podstawowej im Jana Kochanowskiego w Świdniku.
- Wolontariuszem może zostać każdy, kto pragnie pomagać i służyć innym
- Kandydat posiada cechy wolontariusza i żyje kodeksem etycznym.
- Działalność Klubu Wolontariatu opiera się na zasadzie dobrowolności i bezinteresowności,
- Każdy członek Klubu kieruje się życzliwością i chęcią niesienia pomocy, troską o innych, Wolontariusz zna zasady działalności wolontariackiej i przestrzega ich,
- Każdy członek naszego Klubu swoim postępowaniem stara się promować ideę wolontariatu, być wzorem dla innych,
- Spotkania wolontariuszy odbywają się w miarę potrzeb,
- Wolontariusz stara się być dobrym uczniem i nie opuszczać zajęć bez powodu, jego działalność charytatywna nie może odbywać się kosztem nauki.
CELE WOLONTARIATU:
- Zapoznanie uczniów z ideą wolontariatu oraz jej propagowanie.
- Stwarzanie uczniom możliwości odnajdywania swojego miejsca i roli w świecie.
- Uwrażliwienie na cierpienie, samotność i potrzeby innych.
- Rozwijanie empatii, zrozumienia.
- Uczenie młodego człowieka podejmowania decyzji i realizacji zamierzeń.
- Nabywanie pod wpływem działania społecznego cech charakteru, takich jak:
- cierpliwość,
- otwartość na ludzi,
- skupienie na drugim człowieku,
- gotowość podejmowania odpowiedzialności za drugiego człowieka,
- niesienie bezinteresownej pomocy potrzebującym.
- Inspirowanie do aktywnego spędzania czasu wolnego.
- Rozwijanie zainteresowań.
- Kreowanie roli szkoły jako centrum lokalnej aktywności.
- Wzbogacanie tradycji szkoły zgodnie z założeniami programu wychowawczego..
- Angażowanie się w działania na rzecz społeczności szkolnej i lokalnej, tworzenie więzi ze środowiskiem.
- Wspieranie ciekawych inicjatyw młodzieży szkolnej.
- Chęć robienia czegoś dobrego, pożytecznego.
- Kształtowanie umiejętności działania zespołowego.
- Współdziałanie z organizacjami społecznymi i młodzieżowymi.
- Zdobywanie nowych umiejętności oraz doświadczeń życiowych.
Zadania
► Przeprowadzenie ogólnoszkolnej pogadanki nt. „Co to jest wolontariat?”,
► Utworzenie Szkolnego Klubu Wolontariatu klas IV-VIII.
► Promocja idei wolontariatu na terenie szkoły – konkurs plastyczny „Pomocna dłoń”, konkurs literacki „Pomaganie jest fajne!”.
► Angażowanie uczniów do działania na rzecz społeczności szkolnej, lokalnej, tworzenie więzi ze środowiskiem.
►Stwarzanie uczniom możliwości robienia czegoś dobrego, pożytecznego.
► Niesienie pomocy innym.
► Przeprowadzanie akcji samopomocy na rzecz uczniów w szkole, np.
- „Poczytaj mi kolego”,
- „ Pobaw się ze mną”,
- „Jestem z tobą”.
- „SOS przyjaciela”
► Organizowanie akcji charytatywnych.
► Nawiązanie współpracy z organizacjami społecznymi i młodzieżowymi w ramach działalności wolontariatu.
► Przeprowadzenie szkolnej ankiety uczniowskiej na temat „Czy warto pomagać?”.
► Wykorzystanie pomysłów dzieci na dziecięcy wolontariat.
PLANOWANE EFEKTY:
1. Wzrost świadomości dzieci dotyczącej ludzi potrzebujących
2. Troska o dobro innych, uczenie bycia miłym, uśmiechniętym, przyjaznym.
3. Pomaganie innym kierując się otwartością, serdecznością, wytrwałością, tolerancją, wrażliwością oraz bezinteresowną chęcią niesienia pomocy innym.
4. Wykazywanie odpowiedzialności za swoje czyny oraz wyrozumiałości w stosunku do innych.
5. Wykazywanie się inicjatywą, empatią i cierpliwością.
6. Dostarczenie dzieciom propozycji alternatywnych form spędzania czasu wolnego.
7. Przeprowadzenie akcji charytatywnych.
8. Nawiązanie współpracy z organizacjami niosącymi pomoc potrzebującym.
9. Wykorzystanie pomysłów dzieci w pracy młodych wolontariuszy.
10.Promowanie wolontariatu wśród dzieci i dorosłych.
Cechy – wolontariusz posiada:
- dużo optymizmu i chęć do działania,
- silną motywację do niesienia pomocy potrzebującym,
- umiejętność wygospodarowania wolnej chwili,
- odwagę, empatię i otwartość,
- odpowiedzialność, wrażliwość, systematyczność,
- kulturę osobistą.
Kodeks etyczny wolontariusza
- Będę wypełniać wszystkie zadania związane z przyjętą rolą.
- Nie będę składać obietnic, których nie jestem w stanie spełnić.
- W przypadku niemożności wywiązania się ze zobowiązań, poinformuję o tym koordynatora pracy wolontariuszy.
- Zachowam dyskrecję w sprawach prywatnych, będę unikać zachowań, które mogą być niewłaściwie rozumiane.
- Będę otwarty na nowe pomysły i sposoby działania.
- Wykorzystam szansę poznania i nauczenia się nowych rzeczy od innych osób.
- Nie będę krytykować rzeczy, których nie rozumiem.
- Będę pytać o rzeczy, których nie rozumiem.
- Będę działać w zespole.
- Będę osobą, na której można polegać.
- Będę pracować lepiej i z większą satysfakcją, wykonując to, czego się ode mnie oczekuje.
- Będę chętnie uczyć się. Wiem, że nauka jest nieodłączną częścią każdej dobrze wykonanej pracy.
- Będę uczestniczyć w obowiązkowych spotkaniach.
- Postaram się być bardzo dobrym wolontariuszem.
„Zostań Dyplomowanym Mikołajem”
„Bogatym nie jest ten kto posiada, lecz ten kto daje”.
Jan Paweł II
„Zostań Dyplomowanym Mikołajem” to kolejna akcja, którą wspierają nasi wolontariusze. Przeprowadzili oni zbiórkę słodyczy na terenie szkoły i w sklepie „CEZAR” w Świdniku. Zgromadzone słodycze zostały przekazane do Stowarzyszenia Sursum Corda i zostaną wykorzystane na spełnienie oczekiwań dzieci, które uwierzyły w Mikołaja. W zamian nasza szkoła od Kapituły Akademii Mikołajów Stowarzyszenia Sursum Cordaotrzymała tytuł „DYPLOMOWANEGO MIKOŁAJA”.
Sprzątanie świata - jesień 2018
Wolontariusze porządkowali teren wokół szkoły, na przystanku autobusowym, koło kaplicy i wzdłuż rzeki.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
z Gangiem Słodziaków
Wolontariuszepomagali w przygotowaniu rekwizytów i scenografii na obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania z Gangiem Słodziaków.
Zbiórka nakrętek
Członkowie SK Wolontariatu zaprosili wszystkich uczniów naszej szkoły do zbiórki nakrętek „Odkręć się na dobro” na fundusz „Małych Marzycieli” - podopiecznych Stowarzyszenia Sursum Corda w Nowym Sączu.
Wspólna pomoc ma większą moc!!!
Rok szkolny 2017/ 2018
Szkolny Klub Wolontariat
Od początku roku szkolnego 2017/2018 w naszej szkole działa Szkolny Klub Wolontariat. Liczy ona członków:
- Bugajska Gabriela – kl. IV
- Saska Julia – kl. IV
- Jawor Amelia – kl. IV
- Franczyk Patrycja – kl. IV
- Tudaj Weronika – kl. IV
- Gurgul Przemysław – kl. IV
- Jaworski Oliwier – kl. IV
- Pawlik Alicja – kl. VI
- Pustułka Krzysztof – kl. VI
Opiekunką SK Wolontariat jest mgr Anna Biskup.
Członkowie SK Wolontariat są bardzo zaangażowani w działalność charytatywną. Na bieżąco podejmują różne działania, które sprawiają radość innym osobom, polepszają ich warunki materialne, jak też troszczą się o ochronę i piękno przyrody.
Bardzo dobrze układa się współpraca SK Wolontariat z nauczycielkami klas 0-II oraz ze Stowarzyszeniem SURSUM CORDA w Nowym Sączu. Panie z klas młodszych są organizatorkami rożnych akcji przeprowadzanych z różnych okazji / np. Dzień Życzliwości i Pozdrowień, Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, Szkolna Akcja Czytelnicza „Czytam, słucham, wiem“, Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, Święto Pieczonego Ziemniaka, zabawa andrzejkowa, mikołajki, jasełka z udziałem różnych zaproszonych gości, a członkowie SK Wolontariat im w tym pomagają.
Oto niektóre przykłady działań SK Wolontariat
Zbiórka nakrętek
Jesienią wolontariusze SK Wolontariat zaprosili wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w akcji zbiórki nakrętek „Odkręć się na dobro”, na rzecz chorych i niepełnosprawnych dzieci. To ekologiczne przedsięwzięcie w naszej szkole bardzo zaowocowało. Pełne worki zakrętek opiekuna SK przekazała Stowarzyszeniu Sursum Corda w Nowym Sączu.
Wspólna pomoc ma większą moc!!!
Sprzątanie świata- jesień Akcja „2017”
- „Podaj dalej… drugie życie odpadów”
„Nie ma śmieci - są surowce" to hasło tegorocznej ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata”. Lekcję ochrony środowiska przeprowadzili wolontariusze wraz z opiekunką. Wspólnie porządkowali teren wokół naszej szkoły.
Światowy Dzień Pluszowego Misia
Mały, duży, bury, kolorowy, z kokardką czy w kubraczku... wszyscy go znają i kochają.
W tym dniu wolontariusze z pluszakami odwiedzili grupę dzieci z oddziału przedszkolnego. Były zabawy, opowieści o misiach, piosenki i tańce w towarzystwie niedźwiadka. Na pożegnanie każdy „zerówkowicz” otrzymał „małe co nieco”, czyli słodki poczęstunek.
XIV AKCJA „I TY ZOSTAŃ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM”
Członkowie Szkolnego Klubu Wolontariat przeprowadzili w ramach akcji charytatywnej „Zostań Świętym Mikołajem”, zbiórkę prezentów świątecznych dla niepełnosprawnych i najbardziej potrzebujących dzieci. Duża ilość zebranych zabawek, maskotek, puzzli, gier planszowych, przyborów szkolnych, książeczek do czytania i kolorowania jest najlepszym dowodem, że nasi wychowankowie potrafią pomagać i dzielić się z innymi. Wolontariusze spakowali upominki do worków, a ich opiekunka przekazała podarunki do Organizatora Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach.
IV edycja akcji „Książeczka dla chorego dziecka”
Wolontariusze wraz z opiekunką Szkolnego Klubu Wolontariat kolejny raz pokazali piękny przykład otwartości na potrzeby innych. W grudniu 2017 r. zorganizowali i przeprowadzili IV edycję świątecznej akcji pod hasłem „Książeczka dla chorego dziecka” Zebrane książeczki przekazali dzieciom przebywającym na Oddziale Chorób Dzieci w szpitalu w Limanowej.
Akcja „Góra grosza"
W listopadzie i grudniu wolontariusze zachęcali do włączenia się w akcję „Góra Grosza”. Dziękowali darczyńcom za każdy wrzucony grosz. W ten sposób w naszej szkole powstała góra monet. Zgodnie z instrukcją monety zostały posegregowane, policzone, zapakowane i przesłane Organizatorom akcji „Towarzystwo Nasz Dom”. Uzbierana kwota to 129,80zł. Ilość zebranych monet oraz ich wartość świadczy, że nasi wychowankowie to Przyjaciele i Sympatycy akcji Góra Grosza.
„Zaczytane Dzieciaki” i My!
Świąteczna zbiórka żywności.
„Podziel się sercem”
- świąteczna pomoc dla potrzebujących
W grudniu członkowie SK Wolontariat zorganizowali i przeprowadzili akcję charytatywną „Podziel się sercem” Klientów sklepu „Cezar” w Świdniku zachęcali do dzielenia się z innym. Postawa wolontariuszy pełna życzliwości i zaangażowania w pełni zaowocowała, na co wskazywały pełne wózki żywności. Posegregowane i spakowane paczki świąteczne zostały dostarczone do Stowarzyszenia SURSUM CORDA w Nowym Sączu,
a następnie przekazane osobom lub rodzinom najbardziej potrzebującym.
Zabawy z młodszymi kolegami i koleżankami
Wolontariusz także dbają o młodsze koleżanki i młodszych kolegów, by bezpiecznie, wesoło i miło spędzali przerwy. Chętnie organizują im zabawy ruchowe ze śpiewem oraz przygotowują inne niespodzianki.
Pomoc w przygotowywaniu dekoracji na różne uroczystości szkolne
(gazetki, rekwizyty, stroje…)
Nasi wspaniali wolontariusze zawsze służą pomocą w przygotowywaniu dekoracji na uroczystości szkolne. Pomagają w wykonaniu rekwizytów, strojów do przedstawień, a czasem nawet przyjmują rolę w spektaklu za nieobecne dziecko. Na naszych wolontariuszy zawsze można liczyć!!!
Rozprowadzanie Dobroczynnych Kartek Bożonarodzeniowych w ramach współpracy z Sursum Corda w Nowym Sączu
Dobroczynne Kartki Bożonarodzeniowe
W okresie przedświątecznym wolontariusze rozprowadzali dobroczynne kartki świąteczne Stowarzyszenia Sursum Corda. Kwota 100,00zł zebrana ze sprzedaży kartek została przekazana Stowarzyszeniu. Pieniądze zasilą fundusz programu leczenia i rehabilitacji chorych i niepełnosprawnych dzieci, podopiecznych Stowarzyszenia.
Szkolny Klub Wolontariatu serdecznie dziękuje wszystkim,
którzy aktywnie włączają się w prowadzone akcje.
Wszystkim wolontariuszom przyświeca motto:
„Branie wypełnia ręce, a dawanie – serce”
Nasi Wolontariusze są przekonani, że „Warto pomagać!”. Swoim przykładem zachęcają innych do niesienia pomocy potrzebującym.
Rok szkolny 2016/ 2017
„Mały Wolontariat”
"Wolontariat to przede wszystkim
naturalny odruch serca, który przynagla
każdego człowieka, do pomocy drugiemu
– swemu bliźniemu"
Jan Paweł II
W bieżącym roku szkolnym w naszej szkole rozpoczęło działalność koło „Mały Wolontariat". Powstało ono z chęci niesienia pomocy innym przez naszych wychowanków. Pomysł utworzenia koła wypłynął stąd, iż rok szkolny 2016/2017 nazwany został Rokiem Wolontariatu.
Chętnych nie brakuje! Już jest nas prawie czterdzieści osób, a ochotnicy nadal się zgłaszają. Wspólnie opracowaliśmy: regulamin koła, zasady przyjmowania nowych członków, sylwetkę wolontariusza oraz plan pracy koła na rok szkolny 2016/2017. Plan ten zawiera pomysły i sugestie naszych szkolnych wolontariuszy. Będzie on na bieżąco realizowany i w zależności od potrzeb modyfikowany.
Opiekunka koła już nawiązała kontakt ze Stowarzyszeniem SURSUM CORDA w Nowym Sączu.
Członkowie koła „Mały Wolontariat”
Klasa 6
Karolina Klag, Kamila Cięciel, Ewa Waśko, Patrycja Gurgul, Natalia Opoka, Nikola Jaworska, Kajetan Stępka, Mateusz Franczyk
Klasa 5
Karol Gamoń, Tomasz Faron, Aleksandra Jawor, Anna Gamoń, Ewelina Nowogórska, Sylwia Sułkowska, Dawid Gurgul, Jarek Śmierciak, Bartłomiej Dudka, Klaudia Sawina, Krzysztof Pustułka, Alicja Pawlik, Kamil Janik, Daniel Gurgul, Olga Janik, Roksana Tobiasz
Klasa 4
Kinga Iwan, Magdalena Zygadło, Martyna Pietrzak, Andżelika Gaweł, Weronika Wardęga, Oliwia Oleksy, Wiktoria Cięciel, Dawid Wajda, Natalia Pietrucha
Klasa 3
Gabriela Bugajska, Julia Saska, Amelia Jawor, Wernika Tudaj, Oliwier Jaworski, Mateusz Janik
Klasa 2
Patrycja Gądek, Lena Janik, Wiktoria Sawina
Opiekun koła: mgr Anna Biskup
Jestem, chcę, pomagam….
CELE WOLONTARIATU:
- zapoznanie uczniów z ideą wolontariatu oraz jej propagowanie;
- stwarzanie uczniom możliwości odnajdywania swojego miejsca i roli w świecie;
- uwrażliwienie na cierpienie, samotność i potrzeby innych;
- rozwijanie empatii, zrozumienia;
- uczenie młodego człowieka podejmowania decyzji i realizacji zamierzeń;
- nabywanie pod wpływem działania społecznego cech charakteru, takich jak:
- cierpliwość,
- otwartość na ludzi,
- skupienie na drugim człowieku,
- gotowość podejmowania odpowiedzialności za drugiego człowieka,
- niesienie bezinteresownej pomocy potrzebującym.
- rozwijanie zainteresowań;
- kreowanie roli szkoły jako centrum lokalnej aktywności;
- wzbogacanie tradycji szkoły zgodnie z założeniami programu wychowawczego;
- angażowanie się w działania na rzecz społeczności szkolnej i lokalnej, tworzenie więzi ze środowiskiem;
- wspieranie ciekawych inicjatyw młodzieży szkolnej;
- chęć robienia czegoś dobrego, pożytecznego;
- kształtowanie umiejętności działania zespołowego;
- współdziałanie z organizacjami społecznymi i młodzieżowymi;
- zdobywanie nowych umiejętności oraz doświadczeń życiowych.
Będąc wolontariuszem możesz robić wiele ciekawych rzeczy. Każdy znajdzie coś dla siebie. Możesz np.:
- prowadzić ćwiczenia ruchowe i zabawy z dziećmi młodszymi.
- pomagać w pracach domowych, robić zakupy osobom chorym, starszym, niepełnosprawnym,
- włączać się w imprezy i akcje organizowane na terenie szkoły i w środowisku,
- wspierać akcje charytatywne, np. przynosząc zabawki, książki, żywność,...
- zbierać surowce wtórne, np. zakrętki, puszki, baterie, płyty CD, złom, makulaturę, szkło…
- chronić środowisko naturalne np. pracując przy zalesianiu, sprzątaniu świata,
- darzyć innych uśmiechem, dobrym słowem,
- sprawiać komuś radość czytaniem, śpiewem, występem artystycznym.
Jestem tam, gdzie mnie potrzebują!
PLANOWANE EFEKTY:
1. Wzrost świadomości dzieci dotyczącej ludzi potrzebujących
2. Troska o dobro innych, uczenie bycia miłym, uśmiechniętym, przyjaznym.
3. Pomaganie innym kierując się otwartością, serdecznością, wytrwałością,
tolerancją, wrażliwością oraz bezinteresowną chęcią niesienia pomocy innym.
4. Wykazywanie odpowiedzialności za swoje czyny oraz wyrozumiałości w stosunku do innych.
5. Wykazywanie się inicjatywą, empatią i cierpliwością.
6. Dostarczenie dzieciom propozycji alternatywnych form spędzania czasu wolnego.
7. Przeprowadzenie akcji charytatywnych.
8. Nawiązanie współpracy z organizacjami niosącymi pomoc potrzebującym.
9. Wykorzystanie pomysłów dzieci w pracy młodych wolontariuszy.
10.Promowanie wolontariatu wśród dzieci i dorosłych.
Warto pomagać!!!
Już udało nam się zorganizować:
Pomagam bo chcę!
Członkowie koła „Mały Wolontariat” nadal są bardzo zaangażowani w działalność charytatywną. Na bieżąco podejmują różne działania, które sprawiają radość innym osobom, polepszają ich warunki materialne, jak też troszczą się o ochronę i piękno przyrody.
Bardzo dobrze układa się współpraca koła „Mały Wolontariat” ze Stowarzyszeniem SURSUM CORDA w Nowym Sączu.
Oto niektóre przykłady działań koła „Mały Wolontariat” w ostatnim czasie:
Wiosenna zbiórka zakrętek
W naszej szkole w tym roku po raz drugi przeprowadzono zbiórkę zakrętek. Akcja ta kolejny raz cieszyła się dużym zainteresowaniem. Zebrano 6 worków zakrętek, które i tym razem zostały przekazane do Stowarzyszenia SURSUM CORDA w Nowym Sączu, a uzyskana ze sprzedaży kwota pieniężna wesprze Fundusz Małych Marzycieli przyczyniając się do chociażby częściowego spełnienia marzeń dzieci pokrzywdzonych przez los.
Świąteczna zbiórka żywności
W okresie przedświątecznym wolontariusze koła „Mały Wolontariat” za zezwoleniem Regionalnej Grupy Detalicznej Spółki z o. o CEZAR Delikatesy Tarnów ul. Kochanowskiego 30 włączyli się w zbiórkę żywności na terenie sklepu CEZAR w Świdniku dla podopiecznych Stowarzyszenia SURSUM CORDA w Nowym Sączu.
Przed świętami grupa członków koła „Mały Wolontariat” odebrała ze sklepu zebrane artykuły spożywcze, a następnie opiekunka koła dostarczyła je do Stowarzyszenia SURSUM CORDA w Nowym Sączu, na które oczekiwali podopieczni.
Zgromadzone artykuły sprawiły ogromną radość obdarowanym rodzinom, a członkowie koła są dumni, że dzięki nim i przychylności innych ludzi otwartych na potrzeby drugiego człowieka mogli pomóc potrzebującym i sprawić, aby święta w ich rodzinach były radośniejsze i bogatsze kulinarnie.
W okresie świątecznym nadal była prowadzona zbiórka artykułów spożywczych, które po świętach zostały odwiezione do Stowarzyszenia SURSUM CORDA w Nowym Sączu, a następnie trafiły do osób w trudnej sytuacji materialnej.
Za przeprowadzone akcje szkoła otrzymała od Stowarzyszenia SURSUM CORDA podziękowanie w postaci dyplomu.
Jest to dla naszej szkoły, a szczególnie dla członków koła „Mały Wolontariat” szczególne uznanie, a zarazem motywacja do podejmowania kolejnych działań na rzecz ludzi potrzebujących.
Sprzątanie okolicy
Troska o czystość środowiska to jedno z zadań, jakie postawili sobie członkowie koła „Mały Wolontariat”. Z nadejściem wiosny rozpoczęli cykliczne akcje sprzątania najbliższego środowiska /teren wokół szkoły i kaplicy, plac zabaw, przystanek autobusowy/. Starają się realizować ułożone przez siebie hasła :
- „Z naszą pomocą przyjemnie i czysto wszędzie”
- „Dbając o przyrodę i środowisko przede wszystkim sprawiasz
radość sobie”.
„Zaczytane Dzieciaki” i My!
Bardzo dobrze układa się współpraca członków koła „Mały Wolontariat” z nauczycielkami klas 0-III. Panie z klas młodszych są organizatorkami comiesięcznych akcji czytelniczych „Zaczytane Dzieciaki” przeprowadzanych z okazji różnych okazji / np. Dnia Nauczyciela, Dnia Pluszowego Misia, Mikołaja, Dnia Życzliwości, Dnia Służby Zdrowia, Dnia Strażaka…/ i z udziałem różnych zaproszonych gości, a my – członkowie koła „Mały Wolontariat” im w tym pomagamy. Wspólnie z opiekunką koła i pozostałymi paniami przygotowujemy rekwizyty, dekorację oraz przeprowadzamy zabawy z dziećmi.
Nasze działania
- Swoją aktywnością wykazaliśmy się także w przygotowaniach do powitania wiosny. Pomagaliśmy w przygotowywaniu strojów i rekwizytów na „Spotkanie z poezją wiosenną”.
- Organizujemy zabawy z młodszymi dziećmi na przerwach międzylekcyjnych,
- Wykonaliśmy drobne upominki dla najmłodszych z okazji Dnia Pluszowego Misia, Mikołaja, Świąt Wielkanocnych,
- Czuwamy nad aktualnością gazetki koła „Mały Wolontariat”,
-Wykonujemy plakaty propagujące ideę niesienia pomocy potrzebującym,
Jako motto swojej działalności przyjęliśmy hasło” :
„Podążaj drogą wolontariuszy”.
Podsumowanie akcji „Góra grosza" prowadzonej przez
koło „Mały Wolontariat”
Od kilku lat nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Góra grosza". W tym roku do tej akcji z wielkim zapałem przyłączyli się członkowie koła „Mały Wolontariat”.
W okresie od 28 listopada do 9 grudnia 2016r. systematycznie przeprowadzali wśród najmłodszych dzieci zbiórkę „najdrobniejszych monet ”. 4 grudnia 2016 roku podsumowano XVII edycję tego dobroczynnego projektu. Mali wolontariusze najpierw posegregowali zebrane pieniążki wg ich nominałów. Następnie każdy z darczyńców mógł odliczać wskazane kwoty i pakować w rulon. Po zakończeniu rulowania monet odbyło się zliczanie zebranej kwoty. Było przy tym wiele pozytywnych emocji.
Zebrana kwota wynosiła 63 złote i 10 groszy.
Pieniądze te zostały przekazane opiekunce SKO z naszej szkoły p. Ewie Rapacz, która także prowadziła akcję „Góra grosza" i dokona wspólnej wpłaty na wyznaczony akcją cel.
Każda akcja charytatywna, w tym także zbiórka pieniędzy, zawsze przyczyniają się do rozbudzania wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka i sprawiają radość
z możliwości niesienia pomocy potrzebującym.
III edycja akcji „Książeczka dla chorego dziecka”
Jedną z kilku akcji charytatywnych, organizowanych w naszej szkole była już III edycja akcji „Książeczka dla chorego dziecka”. Akcja ta, jak co roku, cieszyła się wielkim zainteresowaniem ze strony naszych Małych Wolontariuszy i przyniosła oczekiwane rezultaty. Zgromadzono wiele bardzo pięknych książek, które w okresie mikołajkowym, za pośrednictwem opiekunki szkolnego koła „Mały Wolontariat” zostały przekazane dla Małych Pacjentów przebywających na Oddziale Chorób Dzieci w limanowskim szpitalu. Ten mikołajkowy prezent ma na celu sprawiać dzieciom chorym chociaż odrobinę radości, pozwolić zapomnieć o dolegliwościach wynikających z choroby. Obcowanie chorych dzieci z książką chociaż na chwilę może skrócić czas tęsknoty za najbliższymi.
Pielęgniarka, która odebrała dostarczone książki, w swoim imieniu, imieniu personelu oddziału dziecięcego oraz w imieniu wszystkich dzieci, które będą z tych książek korzystały, bardzo serdecznie podziękowała wszystkim naszym dzieciom za podarowane przez nich książki. Ten piękny i szczytny gest ze strony naszych wychowanków świadczy o wrażliwości na potrzeby innych dzieci i z całą pewnością będzie kontynuowany w naszej szkole w następnych latach w myśl stwierdzenia Stefana Wyszyńskiego: „Włącz się w społeczną pomoc bliźnim. Otwórz się ku ubogim i chorym. Użyczaj ze swego”.
XIII AKCJA „ZOSTAŃ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM”
„Bogatym nie jest ten kto posiada, lecz ten kto daje”.
Jan Paweł II
Tradycją naszej szkoły stał się udział naszych wychowanków w akcji „Zostań Świętym Mikołajem”. W roku szkolnym 2016/2017 w przeprowadzenie tej akcji w naszej szkole bardzo zaangażowali się członkowie koła „Mały Wolontariat”. Nasi wychowankowie w ciągu kilku dni zgromadzili bardzo dużo zabawek, maskotek, puzzli, gier, książek i różnych przyborów szkolnych, takich jak: kredki, pisaki, farby…
Cel akcji został osiągnięty!
Tej wspaniałej, już XIII edycji akcji „Zostań Świętym Mikołajem, towarzyszyła ogromna radość, wielkie emocje i blask gorącego serca, otwartego na potrzeby drugiego człowieka. 28 listopada 2016 roku zebrane prezenty zostały zapakowane do worków i przekazano je do Organizatora Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach.
Liczymy na to, iż wielka radość i pozytywne emocje naszych „małych sponsorów” zostaną przekazane wraz z upominkami dzieciom, do których trafią te prezenty.
Światowy Dzień Pluszowego Misia
25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo: „Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”
W tym dniu, o swoich młodszych koleżankach i kolegach z „klasy 0” w szczególny sposób pamiętali członkowie szkolnego koła „Mały Wolontariat”. Odwiedzili oni przedszkolaków w ich sali, życząc im dużo zdrowia, miłości, radości, uśmiechu, dobrego humoru, wspaniałych koleżanek i kolegów, atrakcyjnych zabawek, wymarzonych prezentów oraz ciekawych pomysłów na twórcze działania. Do życzeń dołączyli miłe niespodzianki. Były to własnoręcznie przez nich wykonane kukiełki symbolizujące „Misia” oraz słodki upominek w postaci ciasteczka „Wafelkowy Miś” z kremem. .
W ramach podziękowania wolontariuszom za przybycie do przedszkolaków wychowawczyni „klasy 0” wszystkich poczęstowała świeżymi owocami oraz przekazała serdeczne życzenia
Wszyscy byli bardzo radośni i szczęśliwi!!!
Akcja „Sprzątanie świata- 2016” - "Podaj dalej… drugie życie odpadów”
Tegoroczna akcja „Sprzątanie Świata - 2016” odbyła się pod hasłem: „Podaj dalej… drugie życie odpadów”. Z inicjatywy opiekunki koła „Mały Wolontariat” wszyscy uczniowie naszej szkoły włączyli się w ogólnopolską akcję, której przesłaniem jest promowanie prawidłowego gospodarowania odpadami oraz uświadomienie uczniom, jak ważne jest dbanie o środowisko przyrodnicze, w którym żyjemy.
Uczniowie wraz z wychowawcami wyruszyli porządkować teren w okolicach naszej szkoły. Wszyscy bardzo zaangażowali się w tę akcję. Worki pełne śmieci zostały przyniesione na teren szkoły i zabrane przez odpowiednie służby.
Mamy nadzieję, że nasi wychowankowie będą również pamiętali, aby dbać o środowisko na co dzień… , a swoją postawą dadzą przykład innym.
„Sprzątanie Świata – Polska” to praktyczna lekcja poszanowania środowiska oraz bardzo dobry sposób na realizację wolontariatu.
Wspólne pomaganie ma większą moc!!!
Zbiórka nakrętek
Z początkiem roku szkolnego 2016/2017 w naszej szkole rozpoczęło działalność koło „Mały Wolontariat".Jednym z zadań wyznaczonych sobie przez członków szkolnego wolontariatu była zbiórka zakrętek w ramach akcji „Odkręcone dobro” na Fundusz Małych Marzycieli, aby w ten sposób pomóc spełniać marzenia chorych dzieci.
Akcja ta cieszyła się wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem wszystkich wolontariuszy naszej szkoły, a także pozostałych uczniów i nauczycieli. W okresie dwóch miesięcy zebrano znaczną ilość zakrętek. Było tego 8worków. W dniu 16 listopada 2016 roku wolontariusze zebrali wszystkie zakrętki i zapakowali do przygotowanych worków. Było przy tym dużo pracy, emocji i radości!
Następnie opiekunka koła odwiozła zebrane zakrętki do siedziby Stowarzyszenia SURSUM CORDA w Nowym Sączu, aby zebrane przez naszych wychowanków zakrętki i uzyskane z tego tytułu środki finansowe chociaż „troszeczkę” pomogły w spełnianiu marzeń chorych dzieci. Zbiórka ta nie zakończyła się z chwilą odwiezienia zebranych zakrętek, ale trwa nadal! Mali wolontariusze chcą dalej pomagać potrzebującym i wspierać ich na miarę swoich możliwości. Są przekonani, że „Warto pomagać!”.
Spotkanie integracyjne przy ognisku z okazji „Święta Pieczonego Ziemniaka”
30 września 2016 roku, w ramach obchodów „Święta Pieczonego Ziemniaka”, opiekuna koła „Mały Wolontariat” wraz z rodzicami zorganizowała dla dzieci z klas 0-III spotkanie integracyjne przy ognisku. Podczas spotkania dzieci świetnie bawiły się przy ognisku, częstowały się upieczonymi ziemniakami i pomagały sobie wzajemnie. Impreza dostarczyła wszystkim dużo emocji. Na spotkaniu panowała atmosfera prawdziwej integracji, zabawy i radości.