Z życia szkoły
Rok szkolny 2024/2025
„Na straży czystej ziemi" - finał ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata
W dniach 20-22 września 2024 przypada 31. finał ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata. Tegoroczne hasło kampanii brzmi : „Na straży czystej ziemi". Oczywiście dzieci naszej szkoły również zaangażowały się w porządkowanie naszej planety. Pomimo edukacji najmłodszych jak i wzrostu świadomości osób dorosłych, ciągle spotykamy się w naturze z porzuconymi butelkami, foliami, papierkami wokół nas. Dlatego zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do akcji sprzątania świata nie tylko podczas finału akcji, ale również każdego dnia. Jednocześnie dziękujemy tym, którzy nieustannie sprzątają, a tym samym pomagają troszczyć się o Planetę stojąc na straży czystej Ziemi.
Święto odkrywania talentów, kreatywności, odwagi - obchody Międzynarodowego Dnia Kropki
16 września 2024 roku w naszej szkole obchodzono Międzynarodowy Dzień Kropki. Już od wejścia można było zobaczyć, że coś wyjątkowego będzie się działo. Stroje naszych uczniów ozdabiały kropki w różnym kolorze, różnej wielkości, namalowane, powycinane, powyklejane z plasteliny. Międzynarodowy Dzień Kropki to święto odkrywania talentów, kreatywności, odwagi, a przede wszystkim dobrej zabawy. Nie zabrakło tego również u nas. Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas 1-3 zorganizowały w klasach pokaz talentów. Każdy uczeń mógł na forum grupy zaprezentować swoje zdolności i zainteresowania. Mogliśmy oglądać prace plastyczne, techniczne, ulepione z gliny oraz innych tworzyw, konstrukcje z klocków, słuchaliśmy występów wokalnych i instrumentalnych, cieszyliśmy oczy pokazami tanecznymi oraz akrobatycznymi. Wielu uczniów bardzo nas wszystkich zaskoczyło i zainteresowało swoją pasją. Każdy miał szansę się pokazać i przełamać strach przed wystąpieniem publicznym. Mieliśmy także okazję spotkać się wspólnie, aby również przed kolegami z innych klas niektórzy mogli się zaprezentować. Rozmawialiśmy o przesłaniu tego dnia oraz o historii bohaterki, od której wszystko się zaczęło. Mała Vashti pomogła niektórym uwierzyć w swoje możliwości i dała siłę, aby podjąć wysiłek do realizowania pasji oraz marzeń.
Szkolny Zespół Regionalny "Świdnicoki" koncertował w Kościele Parafialnym w Łukowicy
W sobotę 7 września 2024 r. Szkolny Zespół Regionalny „Świdnicoki” uświetnił swoją grą i śpiewem Mszę Św. połączoną z Nabożeństwem Fatimskim w kościele parafialnym w Łukowicy. To comiesięczne Nabożeństwo gromadzi rzeszę wiernych z naszej parafii i nie tylko, dlatego czujemy się szczególnie zaszczyceni, że „Świdnicoki” mogły wziąć w nim udział wzbogacając swoim śpiewem tę uroczystość. Bardzo dziękujemy proboszczowi parafii ks. Wiesławowi Majcy za zaproszenie.
Wspólna podróż z "Kordianem" Juliusza Słowackiego w czasie Narodowego Czytania
Za nami pierwsze ważne wydarzenie w szkolnym kalendarzu. 6 września 2024 roku o godzinie 12.00 uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście wybrali się w podróż z Kordianem, bohaterem dramatu Juliusza Słowackiego. Spotkanie zorganizowano w ramach akcji Narodowe Czytanie objętej honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. W uroczystości wzięli udział Sekretarz Gminy Łukowica Pan Janusz Bieniek, Dyrektor Zespołu Obsługi Edukacji w Łukowicy Pani Joanna Juras, Radny Gmina Łukowica Pan Henryk Talar, sołtys Świdnika Pani Maria Twardowska, sołtys Owieczki Pani Małgorzata Sawina, emerytowany dyrektor SP w Świdniku Pani Helena Borucka, emerytowani nauczyciele, a także rodzice i uczniowie. Wydarzenie rozpoczęło się od przeczytania listu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, wprowadzającego w tematykę utworu. W przesłaniu skierowanym do organizatorów i uczestników tegorocznego Narodowego Czytania Prezydent napisał: „Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością Kordiana. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski." Uczniowie kl. VI-VIII wystąpili z najważniejszymi fragmentami tego wielkiego dzieła, a nauczyciele odczytali najbardziej znane monologi Kordiana. Wszyscy zebrani zatrzymali się na moment w czasie i wraz z głównym bohaterem odbyli romantyczną podróż do Londynu, Dover, Włoch oraz na szczyt Mont Blanc. Wyszło pięknie, nostalgicznie i twórczo. Po raz kolejny nasi uczniowie udowodnili, że potrafią wznieść się na wyżyny artystyczne i zachwycić widownię. Na zakończenie wszyscy mogli wbić do swoich egzemplarzy "Kordiana" pamiątkową pieczęć. Z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie przyszłorocznej lektury Narodowego Czytania, bo na pewno przystąpimy do akcji.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
2 września 2024 roku był dla wszystkich uczniów i nauczycieli ważnym dniem. Podczas inauguracji roku szkolnego 2024/2025 Pani Dyrektor Lucyna Borzęcka powitała wszystkich przybyłych uczniów, rodziców oraz grono pedagogiczne. Szczególne słowa skierowała do pierwszoklasistów rozpoczynających naukę w naszej szkole. Wszystkim życzyła wielu sukcesów, wytrwałości w realizacji celów oraz powodzenia w zdobywaniu wiedzy i nowych umiejętności. Ale rozpoczęcie roku szkolnego to także chwila zadumy nad wydarzeniami sprzed 85 lat, kiedy dzieci i młodzież nie mogli powitać szkoły, bo wybuchła wojna. W atmosferę tych smutnych wydarzeń wprowadził nas podniosły program artystyczny przygotowany przez uczniów kl. VI - VIII. Po uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego odbyły się spotkania uczniów z wychowawcami.