Z życia szkoły

Rok szkolny 2024/2025

Za nami I Patriotyczny Maraton Czytelniczy

        25 października 2024 roku w naszej szkole zorganizowany został po raz pierwszy Patriotyczny Maraton Czytelniczy, który był częścią działań edukacyjnych w ramach akcji „Dumni z Powstańców – Nieskończona Pamięć” oraz projektu „BOHATERON i Młode Głowy”, upamiętniających 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. Celem zajęć była refleksja o młodości Powstańców, o ich postawie w obliczu wojny i o wartościach, które są dla nich ważne w życiu. Zajęcia odbyły się w dwóch grupach kl. IV-VI oraz VII – VIII.

       Spotkanie rozpoczęło się od głośnego odczytania fragmentów „Pamiętnika z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego oraz „Ziela na kraterze” Melchiora Wańkowicza. Oba te utwory stały się punktem wyjścia do dyskusji na temat słuszności powstania. W debacie historycznej wzięli udział uczniowie klasy VIII, którzy podzielili się na dwa zespoły: przeciwników i zwolenników wybuchu powstania. Tematem przewodnim było powstanie warszawskie i związane z nim różnego rodzaju problemy historyczne, które do dziś stanowią kwestie sporne. Debata miała wyrównany charakter, poziom dyskusji był niezwykle wysoki, a wnioski z niej płynące oryginalne i pozwalające lepiej zrozumieć realia wydarzeń sprzed osiemdziesięciu lat. Takich prelegentów nie powstydziłyby się najlepsze uczelnie w naszym kraju!

     W kolejnym punkcie zajęć uczniowie wysłuchali wypowiedzi żyjących jeszcze Powstańców, którzy skierowali do nich specjalne życzenia i dobre rady. Ten punkt spotkania był bardzo wzruszający. Pobudził bowiem do rozmowy na temat znaczenia młodości, wyborów życiowych oraz odmiennych, a jednocześnie uniwersalnych wyzwań, przed którymi stoją różne pokolenia.

      Uczniowie klasy IV-VI zmierzyli się natomiast z pracą z tekstem pt.: „Tajemniczy pamiętnik”, który dotyczył historii dziewczynki i jej babci – uczestniczki Powstania Warszawskiego. Dzieci rozmawiały o swoich uczuciach i reakcjach po wysłuchaniu opowiadania. Następnie odbyły się warsztaty, w czasie których tworzyli leporello. Efektem były pięknie wykonane prace dotyczące powstania i przeczytanego tekstu.

     Na zakończenie wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali pamiątkowe pocztówki przedstawiające 80. Rocznicę Powstania Warszawskiego. To była piękna lekcja historii i prawdziwy wyraz patriotyzmu naszych uczniów. Mamy nadzieję, że kolejne debaty w naszej szkole są tylko kwestią czasu.

GALERIA

"Las wita Was", czyli obchody Dnia Drzewa

                 22 października 2024 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Drzewa. Uroczystość rozpoczęła się od części artystycznej pt. „Las wita Was” wykonaną przez klasę V i przygotowaną przez panią Dyrektor Lucynę Borzęcką. Przedstawienie podkreśliło ogromne znaczenie drzew dla naszej planety oraz zachęciło do podejmowania działań na rzecz ochrony lasu. W dalszej części akademii odbyło się spotkanie z pracownikiem nadleśnictwa panią Gabrielą Deć ze Starego Sącza. Pani Gabriela poprowadziła warsztaty edukacyjne, dzięki którym uczniowie zdobyli obszerną wiedzę na temat: budowy lasu, warstw lasu, zwierząt, roślin zamieszkujących las. W czasie zabaw badawczych dzieci oglądały i dotykały różnych drzew, ich liści i owoców. Poznały również  etapy wzrastania drzew oraz jego zmienności wyglądu podczas pór roku.

GALERIA

Apel ekologiczny - Segregujemy!

         21 października 2024 roku w ramach projektu ,,Ekologiczny Powiat Limanowski’’ w naszej szkole odbył się apel ekologiczny. Swoja obecnością zaszczycali nas zaproszeni goście z Limanowskiej Organizacji Turystycznej, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Limanowej. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas IV, V i VI. Tematem przewodnim była ekologia, czystość i jakość powietrza oraz segregacja odpadów.  Prowadzące w sposób praktyczny, ale też poparty wiedzą naukową  przedstawiły rolę  i zadania każdego człowieka w kształtowaniu poczucia obowiązku za utrzymanie ładu i porządku naszego najbliższego otoczenia, które jest częścią naszego globu ziemskiego. Omówiły problem odpadów komunalnych, których produkujemy ogromne ilości, ale też sposób postępowania z nimi i możliwość ich wykorzystania w procesie recyklingu. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, wykazując dojrzałą postawę ekologiczną w codziennych czynnościach związanych z segregacją odpadów zarówno w domu jak  i w szkole. W ćwiczeniach wykazali się znajomością pojemników na odpady do skutecznej segregacji śmieci. W czasie spotkania poruszono problem nielegalnych wysypisk śmieci i ich ogromnego zagrożenia dla środowiska, ponieważ stanowią wysokie ryzyko zanieczyszczenia wody, gleby i powietrza. Spotkanie miało na celu promowanie postaw ekologicznych. Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety, dlatego każdy z nas powinien się czuć odpowiedzialny za jej stan obecnie i w przyszłości.  

GALERIA

Międzynarodowy Dzień Krajobrazu

          Międzynarodowy Dzień Krajobrazu został ustanowiony przez Radę Europy z inicjatywy Polski i obchodzony jest na pamiątkę podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Tegoroczne obchody Dnia Krajobrazu w naszej szkole miały miejsce 21 października 2024 roku i były doskonałą okazją do promowania wartości krajobrazów towarzyszących codziennemu życiu każdego z nas, a także krajobrazów charakterystycznych dla poszczególnych regionów. Apel poprowadzili uczniowie klasy VI, którzy wprowadzili nas w ekologiczną tematykę, a zarazem zwrócili uwagę, że podziwianie otaczającej nas przyrody gwarantuje spokój i wewnętrzną harmonię duchową.

GALERIA

Nasza szkoła biła rekord w pierwszej pomocy!

         16 października obchodzimy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca, dlatego tego dnia nasza szkoły dołączyła do ogólnopolskiego  rekordu w pierwszej pomocy organizowanego przez fundację WOŚP, którego celem jest wspólne promowanie w całej Polsce nauki pierwszej pomocy.

            Do akcji dołączyli się również przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Świdniku, ratownik medyczny oraz nasza pani pielęgniarka. Uczniowie zanim przystąpili do resuscytacji mieli okazję przejść profesjonalne szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przeprowadzone przez naszych nieocenionych strażaków. Warsztaty te miały na celu przypomnienie wszystkim jak należy się zachować w różnych sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia, jak właściwie udzielić pomocy poszkodowanemu pamiętając przy tym także o własnym bezpieczeństwie. Co zrobić, gdy ktoś się zakrztusi, zemdleje czy nagle straci przytomność? Na te i wiele innych pytań znaleźliśmy odpowiedzi podczas tych warsztatów.

      Nagłe zatrzymanie pracy serca u osoby nam bliskiej może wywołać u wielu z nas atak paniki, ważnym jednak jest abyśmy nie bali się działać! W wielu przypadkach to właśnie te pierwsze minuty są najważniejsze, dlatego nasza reakcja musi być zdecydowana. Coraz częściej zdarza się, że to właśnie dzieci są jedynym ratunkiem dla osoby dorosłej, która nagle straci w ich obecności przytomność. Dlatego edukacja dzieci w tym zakresie jest sprawą słuszną i coraz częściej traktowaną jako priorytetowa. Nasi uczniowie biorąc udział w rekordzie mieli świetną okazję do wspólnej nauki resuscytacji i podstawowych czynności ratujących życie. Dziękujemy serdecznie wszystkim przybyłym gościom za ich fachowe wsparcie i treści edukacyjne jakie nam przekazali. Nikt z nas nie wie, kiedy i gdzie ta wiedza i umiejętności jakie zdobyliśmy mogą uratować ludzkie życie!

 

Dzień Nauczyciela na wesoło

                 W piątek 11 października 2024 roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. W uroczystości wzięli udział także zaproszeni z tej okazji emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły. Apel rozpoczął się od życzeń skierowanych do wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły złożonych przez Panią Dyrektor Lucynę Borzęcką. W części rozrywkowej uczniowie odegrali dla nauczycieli skecz pt. „All inclusive”, w którym wcielili się w role właścicieli biura podróży i podjęli się bardzo trudnego zadania zorganizowania wyjazdu dla wszystkich pracowników Szkoły Podstawowej w Świdniku. Podczas planowania wyjazdu zrozumieli, że nauczyciele i obsługa tworzą niesamowitą grupę ludzi, która razem potrafi dokonać rzeczy niemożliwych. Na zakończenie uroczystości uczniowie złożyli wszystkim pracownikom szkoły piękne życzenia. Swoją wdzięczność za codzienny trud wyrazili, wręczając „słodki” bilet na wymarzone wczasy all inclusive. Był to dzień pełen uśmiechu i wdzięczności. 

                Wszystkim pracownikom szkoły życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego!

GALERIA

 

Ważny dzień dla Pierwszoklasistów   

„Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.

Uczyć się w szkole, jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować.

Starać się być dobrym kolegą, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom oraz mojej Ojczyźnie – Polsce.”

             Uczniowie klasy pierwszej w dniu 8 października 2024 roku, w obecności pani Dyrektor, nauczycieli, rodziców oraz starszych kolegów, zgodnym chórem złożyli taką przysięgę. Zostali pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej w Świdniku, ale zanim to nastąpiło musieli udowodnić, że na takie miano zasługują. Koledzy z klasy drugiej zrobili im egzamin, w którym pierwszoklasiści musieli się wykazać wiedzą oraz różnymi umiejętnościami. Uczniowie śpiewali, tańczyli, recytowali wiersze, odpowiadali na pytania. Z wszystkimi wyzwaniami poradzili sobie znakomicie i dzięki temu mogli zasilić szeregi uczniów naszej szkoły.  Każde dziecko otrzymało też z tej okazji dyplom mianowania na ucznia oraz mnóstwo prezentów od swoich kolegów i koleżanek z klasy II oraz III. Pierwszoklasiści otrzymali również upominki od swoich rodziców. Gratulujemy!

GALERIA

 

Bezpieczna droga do szkoły - spotkanie kl. I-IV z policjantem   

                 2 października 2024 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów kl. I-IV z przedstawicielami policji: starszym aspirantem i kierownikiem policji w Łukowicy panem Marcinem Stopką oraz sierżantem sztabowym panem Wojciechem Odziomkiem. Celem spotkania było przypomnienie zasad bezpieczeństwa w szkole i poza nią. Policjant rozmawiał z dziećmi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym,  podkreślił ważną rolę elementów odblaskowych oraz kamizelek, które każdy uczeń powinien posiadać. Przypomniał również zasady jakie należy stosować w kontaktach z obcymi. Na zakończenie uczniowie zadawali pytania dotyczące bezpieczeństwa oraz dzielili się swoimi spostrzeżeniami.

GALERIA

Dbamy o kręgosłupy najmłodszych - Ogólnopolski Dzień Tornistra

              1 października obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Tornistra. Tego dnia przeprowadziliśmy w naszej szkole czyli akcję edukacyjną. Uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w spotkaniu z Panią Pielęgniarką.  Dotyczyło ono profilaktyki zdrowotnej, a tematem przewodnim był dobrze spakowany plecak. Oprócz ważenia tornistrów, sprawdzano jak wygląda szkolny plecak, co uczeń w nim nosi oraz czy przybory są właściwie spakowane. Podczas spotkania przypominano uczniom o rozważnym pakowaniu, zwłaszcza dodatkowych przyborów. Na korytarzu szkolnym pojawiła się też multimedialna gazetka, która zawierała 10 przykazań lekkiego tornistra.

GALERIA

Mamy nowego Przewodniczącego Szkoły

               30 września 2024 r. w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Kandydaci ubiegający się o funkcję w samorządzie mieli okazję przedstawić swoje programy wyborcze i zaprezentować je swoim kolegom i koleżankom. Nie zabrakło chwytliwych postulatów: „dzień bez pytania” czy „większa ilość dyskotek”. Każdy z uczniów i nauczycieli naszej szkoły mógł oddać głos na swojego kandydata. Nad całością wyborów czuwał opiekun samorządu. Głosami szkolnych wyborców Przewodniczącym Szkoły został uczeń klasy VI Michał Kutek, który pokonał swoich konkurentów, zdobywając 62 głosy. Gratulujemy wygranej i życzymy wielu sukcesów w sprawowaniu tak zaszczytnego stanowiska.

Uczniowie, którzy również weszli w skład samorządu szkolnego miały następującą ilość głosów:

Franciszek Stanisz (kl. VIII) -- 57 głosów

Magdalena Krok (kl. VIII) -- 50 głosów

Julia Klimek (kl. VII) -- 45 głosów

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania "Czytamy z Panią Jesienią"

              30 września 2024 r. odbyło się w naszej szkole coroczne spotkanie czytelnicze klas 0-3. Uczniowie z wielką radością i uroczyście powitali Panią Jesień, która zagościła na spotkaniu jako gość honorowy. Oprócz uczniów byli także zaproszeni goście z grona rodziców oraz pani Dyrektor. Dzieci z klasy 2 przygotowały specjalnie na tą okazję inscenizację wiersza Jana Brzechwy pt. „Na straganie”. W jesienny nastrój wprowadziły wszystkich także czytane przez uczniów fragmenty wybranych pozycji książkowych. Wszyscy którzy słuchali z uwagą i znali odpowiedzi na zadawane przez czytających pytania zostali obdarowani przez panią Jesień smaczną nagrodą pełną witamin. W ramach spotkania zostały również rozstrzygnięte Klasowe Konkursy Głośnego Czytania, które odbyły się 27 września w klasie 2 i 3.

Zwycięzcy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez wychowawców.

Laureatami Klasowego Konkursu Głośnego Czytania pod hasłem „Czytamy z Panią Jesienią” zostali:

Klasa II

Sebastian Basta – I miejsce

Antonina Biskup – II miejsce

Wiktoria Szyszka – II miejsce

Nikola Jabłońska – III miejsce

Antonina Bugajska – III miejsce

Eliza Pierzchała – III miejsce

Klasa III

Anna Zając – I miejsce

Antoni Pietrzak – II miejsce

Lilia Sułkowska – III miejsce

 

Serdecznie gratulujemy!

GALERIA

 

Próbna ewakuacja

             27 września 2024 r. odbyła się pierwsza w tym roku próbna ewakuacja w naszej szkole przy współpracy Ochotniczej Straży Pożarnej w Świdniku. Obserwatorem akcji był Pan Jacek Luty - inspektor ds. zarządzania kryzysowego i obronnych Urzędu Gminy Łukowica. Po sygnale dźwiękowym uczniowie wraz z nauczycielami opuścili budynek szkoły i udali się na miejsce zbiórki czyli boisko szkolne. Nauczyciele na podstawie dziennika przekazali pani Dyrektor, prowadzącej akcję ewakuacyjną, informacje dotyczące stanu liczebności klas. Strażacy sprawdzili budynek szkoły czy zostały zachowane wszystkie środki bezpieczeństwa w razie ewakuacji. Celem tych ćwiczeń było uświadomienie przede wszystkim jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia. Cała akcja przebiegła bardzo sprawnie i zgodnie z zasadami postępowania w czasie niebezpieczeństw.

GALERIA

 

„Na straży czystej ziemi" - finał ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata

                 W dniach 20-22 września 2024  przypada 31. finał ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata. Tegoroczne hasło kampanii brzmi : „Na straży czystej ziemi". Oczywiście dzieci naszej szkoły również zaangażowały się w porządkowanie naszej planety.  Pomimo edukacji najmłodszych jak i wzrostu świadomości osób dorosłych, ciągle spotykamy się w naturze z porzuconymi butelkami, foliami, papierkami wokół nas. Dlatego zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do akcji sprzątania świata nie tylko podczas finału akcji, ale również każdego dnia. Jednocześnie dziękujemy tym, którzy nieustannie sprzątają, a tym samym pomagają troszczyć się o Planetę stojąc na straży czystej Ziemi.

 

Święto odkrywania talentów, kreatywności, odwagi - obchody Międzynarodowego Dnia Kropki

              16 września 2024 roku w naszej szkole obchodzono Międzynarodowy Dzień Kropki. Już od wejścia można było zobaczyć, że coś wyjątkowego będzie się działo. Stroje naszych uczniów ozdabiały kropki w różnym kolorze, różnej wielkości, namalowane, powycinane, powyklejane z plasteliny. Międzynarodowy Dzień Kropki to święto odkrywania talentów, kreatywności, odwagi, a przede wszystkim dobrej zabawy. Nie zabrakło tego również u nas. Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas 1-3 zorganizowały w klasach pokaz talentów. Każdy uczeń mógł na forum grupy zaprezentować swoje zdolności i zainteresowania. Mogliśmy oglądać prace plastyczne, techniczne, ulepione z gliny oraz innych tworzyw, konstrukcje z klocków, słuchaliśmy występów wokalnych i instrumentalnych, cieszyliśmy oczy pokazami tanecznymi oraz akrobatycznymi. Wielu uczniów bardzo nas wszystkich zaskoczyło i zainteresowało swoją pasją. Każdy miał szansę się pokazać i przełamać strach przed wystąpieniem publicznym.  Mieliśmy także okazję spotkać się wspólnie, aby również przed kolegami z innych klas niektórzy mogli się zaprezentować. Rozmawialiśmy o przesłaniu tego dnia oraz o historii bohaterki, od której wszystko się zaczęło. Mała Vashti pomogła niektórym uwierzyć w swoje możliwości i dała siłę, aby podjąć wysiłek do realizowania pasji oraz marzeń.

 

Szkolny Zespół Regionalny "Świdnicoki" koncertował w Kościele Parafialnym w Łukowicy             

                   W sobotę 7 września 2024 r. Szkolny Zespół Regionalny „Świdnicoki” uświetnił swoją grą i śpiewem Mszę Św. połączoną z Nabożeństwem Fatimskim w kościele parafialnym w Łukowicy. To comiesięczne Nabożeństwo gromadzi rzeszę wiernych z naszej parafii i nie tylko, dlatego czujemy się szczególnie zaszczyceni, że „Świdnicoki” mogły wziąć w nim udział wzbogacając swoim śpiewem tę uroczystość.  Bardzo dziękujemy proboszczowi parafii ks. Wiesławowi Majcy za zaproszenie.

GALERIA

Wspólna podróż z "Kordianem" Juliusza Słowackiego w czasie Narodowego Czytania

                 Za nami pierwsze ważne wydarzenie w szkolnym kalendarzu. 6 września 2024 roku o godzinie 12.00 uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście wybrali się w podróż z Kordianem, bohaterem dramatu Juliusza Słowackiego. Spotkanie zorganizowano w ramach akcji Narodowe Czytanie objętej honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. W uroczystości wzięli udział Sekretarz Gminy Łukowica Pan Janusz Bieniek, Dyrektor Zespołu Obsługi Edukacji w Łukowicy Pani Joanna Juras, Radny Gmina Łukowica Pan Henryk Talar, sołtys Świdnika Pani Maria Twardowska, sołtys Owieczki Pani Małgorzata Sawina, emerytowany dyrektor SP w Świdniku Pani Helena Borucka, emerytowani nauczyciele, a także rodzice i uczniowie. Wydarzenie rozpoczęło się od przeczytania listu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, wprowadzającego w tematykę utworu. W przesłaniu skierowanym do organizatorów i uczestników tegorocznego Narodowego Czytania Prezydent napisał: „Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością Kordiana. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski." Uczniowie kl. VI-VIII wystąpili z najważniejszymi fragmentami tego wielkiego dzieła, a nauczyciele odczytali najbardziej znane monologi Kordiana. Wszyscy zebrani zatrzymali się na moment w czasie i wraz z głównym bohaterem odbyli romantyczną podróż do Londynu, Dover, Włoch oraz na szczyt Mont Blanc. Wyszło pięknie, nostalgicznie i twórczo. Po raz kolejny nasi uczniowie udowodnili, że potrafią wznieść się na wyżyny artystyczne i zachwycić widownię. Na zakończenie wszyscy mogli wbić do swoich egzemplarzy "Kordiana" pamiątkową pieczęć. Z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie przyszłorocznej lektury Narodowego Czytania, bo na pewno przystąpimy do akcji.

GALERIA

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025

               2 września 2024 roku był dla wszystkich uczniów i nauczycieli ważnym dniem. Podczas inauguracji roku szkolnego 2024/2025 Pani Dyrektor Lucyna Borzęcka powitała wszystkich przybyłych uczniów, rodziców oraz grono pedagogiczne. Szczególne słowa skierowała do pierwszoklasistów rozpoczynających naukę w naszej szkole. Wszystkim życzyła wielu sukcesów, wytrwałości w realizacji celów oraz powodzenia w zdobywaniu wiedzy i nowych umiejętności. Ale rozpoczęcie roku szkolnego to także chwila zadumy nad wydarzeniami sprzed 85 lat, kiedy dzieci i młodzież nie mogli powitać szkoły, bo wybuchła wojna. W atmosferę tych smutnych wydarzeń wprowadził nas podniosły program artystyczny przygotowany przez uczniów kl. VI - VIII. Po uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego odbyły się spotkania uczniów z wychowawcami. 

GALERIA