Za nami pierwsze ważne wydarzenie w szkolnym kalendarzu. 6 września 2024 roku o godzinie 12.00 uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście wybrali się w podróż z Kordianem, bohaterem dramatu Juliusza Słowackiego. Spotkanie zorganizowano w ramach akcji Narodowe Czytanie objętej honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. W uroczystości wzięli udział Sekretarz Gminy Łukowica Pan Janusz Bieniek, Dyrektor Zespołu Obsługi Edukacji w Łukowicy Pani Joanna Juras, Radny Gmina Łukowica Pan Henryk Talar, sołtys Świdnika Pani Maria Twardowska, sołtys Owieczki Pani Małgorzata Sawina, emerytowany dyrektor SP w Świdniku Pani Helena Borucka, emerytowani nauczyciele, a także rodzice i uczniowie. Wydarzenie rozpoczęło się od przeczytania listu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, wprowadzającego w tematykę utworu. W przesłaniu skierowanym do organizatorów i uczestników tegorocznego Narodowego Czytania Prezydent napisał: „Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością Kordiana. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski." Uczniowie kl. VI-VIII wystąpili z najważniejszymi fragmentami tego wielkiego dzieła, a nauczyciele odczytali najbardziej znane monologi Kordiana. Wszyscy zebrani zatrzymali się na moment w czasie i wraz z głównym bohaterem odbyli romantyczną podróż do Londynu, Dover, Włoch oraz na szczyt Mont Blanc. Wyszło pięknie, nostalgicznie i twórczo. Po raz kolejny nasi uczniowie udowodnili, że potrafią wznieść się na wyżyny artystyczne i zachwycić widownię. Na zakończenie wszyscy mogli wbić do swoich egzemplarzy "Kordiana" pamiątkową pieczęć. Z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie przyszłorocznej lektury Narodowego Czytania, bo na pewno przystąpimy do akcji.